Anne Sütünü Arttırmak İçin Bu Önerilere Dikkat

0
431

Doğumdan sonra ilk akla gelen soru ne yaparsam, ne yersem sütüm daha çok artar? Anne sütünü arttırmak için çeşitli yöntemler var fakat önemli olan bunların arasından en doğru olanı ve sağlık açısından zararı olmayanı seçmektir.

Anne Sütü Mucizesi

Bebeklerin doğdukları ilk andan itibaren ihtiyaç duydukları tek şey anne sütüdür. Doktorlar ilk 6 ay sadece anne sütü diye sürekli uyarıda bulunuyorlar. Peki annelerin sütü ilk 6 ay için yada sonrası aylar için yeterli olacak mı? Yeterli gelmezse nasıl arttırırım? Bu sorular bütün annelerimizin beynini kurcalıyor.

Anne sütünü arttırma konusunda çeşitli yöntemler var.En büyük yöntem doğamızın mucize içeceği su. Emziren annelerin temel içeceği su olmalı ve günde en az 3 litre tüketmeliler. Kuru soğan ve içinde soğan olan yemeklerin de anne sütünü arttırdığı bilinir.
Bulgur pilavı da annelerimiz tarafından en bilindik yöntemleri arasında yer alır. Bir başka süt arttırıcı gıda boza. Evet, boza da ciddi anlamda anne sütünü arttırma konusunda yardımcı bir içecek. Dereotunun bu konuda mucizesi büyüktür. Doğamızda bulunan bütün yeşil yapraklı sebzeler süt arttırma faydalarıyla bilinir.

Doğru Bilinen Yanlışlar

Anne sütünü arttırma konusunda birçok sıralanabilecek yöntem var. Fakat bunların arasında doğru bilinen yanlışları da unutmamak lazımdır. Mesela şerbetli tatlıların yıllardır süt arttırdığı söylenir. Evet, şerbetin süte desteği var ama süt yapacak diye tabak tabak şerbetli tatlı yenmesi doğru bilinen en büyük yanlış. Süt arttıracak diye yenilen o tatlılar yerine kuru meyve kompostolarının tercih edilmesi sağlık açısından daha faydalı.

Geçmişten Günümüze ;

Eskiden baharatlı Osmanlı şerbetleri vardı loğusa şerbetleri vardı. Eskilerimiz, annelerimiz, ninelerimiz bizleri bu yöntemlerle beslediler. Koca karı usulü diye bilinen bu besinler eminim ki süt arttırma konusunda mucizeler yaratıyorlar. Tabi ki bütün bu yöntemlerin yanı sıra sağlıklı beslenme, düzenli uyku ve huzurlu bir ortamda şart. Düzenli beslenen, sağlığına dikkat eden bir annenin sütü bebeğine yeterli gelecektir düşüncesindeyiz.

Paylaş