Bu Belirtiler Bebeklerde Egzama’yı İşaret Ediyor Olabilir

0
1108

Bebeklerde egzama belirtilerinin ebeveynler tarafından fark edilmesi erken teşhis için oldukça önemlidir.

Bu belirtiler ciltte kaşıntı, döküntü, kuruma, kızarıklık olarak sıralanabilirler. Bebeklerin cildi çok hassas olduğu için yeni doğan döneminde özellikle dikkat edilmelidir. Bebeklerin çok fazla öpülmesi bile bu duruma sebebiyet verebilir.

Dış faktörler kadar kalıtsal şekilde de bebeklerde egzama olduğundan söz edebiliriz. Böyle bir durumda hekiminizin önerdiği şekilde tedavi uygulamanız gerekmektedir. İleri boyutta değilse eğer egzama bebeğin vücudu nemlendirilerek, temiz tutularak da önlenip tedavi edilebilir.

Bebeğin temizliği için kullanılan içinde kimyasallar barındıran şampuanlar, kremler, nemlendiriciler kullanmaktan kaçınılmalıdır. Bunlar bebeğin cildine zarar verdiği gibi bebeklerde egzamayı da tetikleyen unsurlardır. Bunların yanı sıra bebeğe giydirilen kıyafetler de temiz tutulmalı ilk kez giydirilecek olanlar mutlaka bebeklere özel deterjanla yıkanmalıdır.

Bunların yanı sıra egzama yine de oluyorsa bebeğin yüzünü ve egzamalı yerlerini kaşıması engellenmelidir. Bebeğin tırnakları kısa tutularak bunun önüne geçilebilir. Bebek egzamalı bölgeyi kaşır ise hastalıklı bölgenin vücudun diğer bölgelerine de yayılmasına sebep olabilir. Bu sebeple hem bebeğin ellerinin ve tırnaklarının temiz tutulması hem de kaşımanın önlenmesi egzamanın yayılmasını önler ve kısa surede geçmesine imkân sağlar.

Temizlik abartılıp bebeğe çok sık ve sert bir şekilde banyo yaptırılırsa vücudun yağ oranları değişir bu da egzamayı tetikler. Ebeveynler bu konuda da dikkat etmeli ve bebeği yumuşak bir şekilde ve çok sık olmayacak şekilde banyo yaptırılmalıdır.

Bitkisel olarak kullanılan bazı yöntemlerin egzamanın tedavisinde kullanıldığı bilinmektedir. Bunların başında karbonat gelir. Bebeğin banyo suyuna eklenen karbonat (1 yemek kaşığı yeterli olacaktır.) egzama tedavisinde etkili sonuçlar ortaya koyacaktır. Tüm bu anlatılanların yanı sıra en önemli olan şey ebeveynlerin bebekle arasındaki iletişim olduğu unutulmamalıdır. Pozitif düşünüp bebeğe pozitif yaklaşmak her hastalığın bir numaralı tedavisidir.

Paylaş