Gülümsemede Pembe Estetik

0
520
“Estetik ve güzel bir gülümseme dişler ile uyumlu sağlıklı dış etleri ile sağlanabilir. Sağlıklı dış etleri de açık pembe renktedir ve dişleri veya protezleri sıkıca saran purtüklü bir yapıya sahiptir” diyen Hospitadent Dış Hastanesi Periodontoloji Uzm. Dr. Ece Toptaş, “Doğal dişler veya protezler ile dış etleri arasındaki uyuma pembe estetik denilmektedir. Pembe estetiğin sağlanabilmesi için öncelikle dış etlerinin sağlıklı olması gereklidir” diye konuştu.
Dış Eti Estetiğinin (Pembe Estetik) Tedavi Yöntemleri Nelerdir?
Dişler ile dişleri sarmalayan dış etleri arasındaki uygun geçiş bazı durumlarda dış eti büyümeleri, dış eti çekilmeleri veya düzensiz dış etleri nedeniyle bozulmakta ve durum da pembe estetiği olumsuz yönde etkilemektedir. Bu estetiğin tekrar sağlanabilmesi için büyümüş dış etlerinin dış formuna uygun olarak düzeltilmesi veya çekilmiş dış etlerinin tekrar dış çevresinde şekillendirilmesini sağlayacak müdahalelere ihtiyaç duyulmaktadır.
Pembe estetiğin sağlanması için büyümüş veya çekilmiş dış eti problemlerine göre farklı tedavi seçenekleri uygulanmakta olduğunu ifade eden Hospitadent Dış Hastanesi Periodontoloji Uzm. Dr. Ece Toptaş, tedavi yöntemlerini şu şekilde sıraladı:
“Dış etlerinde düzensizlik veya büyümeler mevcutsa “rezektif” yani dış etinin kesilip uzaklaştırılmasına yönelik işlemler uygulanır. Bu işlemler gingivektomi (dış etinin kesilmesi) ve gingivoplasti (dış etinin düzeltilmesi) işlemleridir. Bazen daha ileri durumlarda dış çevresindeki kemiğin de dış etleriyle birlikte şekillendirilmesi ihtiyacı doğar, bu durumda ise flep dediğimiz dış eti operasyonunun uygulanması gerekir. Dış eti çekilmesi nedeniyle oluşan pembe estetik problemleri ise “rejenerasyon” (yeni doku oluşumu ve tamir) işlemleri ile giderilebilir. Dış eti çekilmelerini kapatmak ve açık kök yüzeyinin üzerinde yeni dış eti oluşturmak için bağ dokusu veya dış eti grefti uygulamaları yapılarak pembe estetiği sağlamak mümkün olabilmektedir.”
Kapsamlı Bir Muayene Şart!
Hospitadent Dış Hastanesi Periodontoloji Uzm. Dr. Ece Toptaş sözlerine şöyle devam etti: “Pembe estetik işlemlerine karar verebilmek ve hastalarımızın hangi işlem için daha uygun olduğunu saptamak için mutlaka dış eti hastalıkları uzmanının (Periodontoloji Uzmanı) kapsamlı bir muayenesine ihtiyaç vardır. Bir uzman tarafından iyi bir şekilde yapılan uygulamalarla estetiğin tekrar kazanılmasının yanı sıra dış çevresindeki dış etinin doğal formunu kazanması sağlanmaktadır ve bu durum, ilerleyen dönemlerde dış ve dış etlerinin daha uzun süre sağlıklı kalmasına olanak sağlamaktadır.”
Dakikalar İçinde Tedavi
Tedavi süresinin yaklaşık 30 dakika ila 1 saat arasında sürdüğünü ifade eden Dt. Toptaş, ”Bazen oldukça basit dokunuşlar ile dakikalar içinde pembe estetiği tekrar geri kazanmak mümkün olabilmektedir. Dış eti iyi bir bakımla çok kolay iyileşen bir dokudur ve yapılan işleme göre 10-21 gün arasında tamamen iyileşmektedir.” diyerek sözlerini noktaladı.
Paylaş