Sakız, Fındık, Havuç. Diş Sağlığı İçin 10 Önemli İpucu

0
672

Güzel ve sağlıklı dişlerin, estetik avantajlarının yanı sıra genel vücut sağlığımıza daolumlu etkisi olduğunu vurgulayan Bakırköy Hospitadent Dış Hastanesi Başhekimi Dt. Selma Kurtoğlu, “ İhmal edilen küçük bir çürük; kalp-damar hastalıklarına, romatizmaya, ülsere, böbrek ve karaciğer sorunlarına hatta kansere bile neden olabilmektedir.

Ağız ve dış sağlığının öneminin farkındalığında olan ülkelerde dış hekimine 6 ayda bir gitme zorunluluğu varken ülkemizde böyle bir zorunluluk olmamakla birlikte 2 yılda bir dış hekimine gidilmektedir. İleride oluşabilecek sistematik rahatsızlıkların önüne geçebilmek için ağız ve dış bakımını düzenli yapmak, koruyucu ve önleyici tedavileri yaptırmak esastır. “diye konuştu.

Bakırköy Hospitadent Dış Hastanesi Başhekimi Dt. Selma Kurtoğlu, ağız ve dış bakımında sağlıklı dişlere sahip olmak için 10 altın kuralı sıraladı.

1-) Sabah ve akşamdışleri fırçalamak, dış ipi kullanmak ve ağız gargaraları ile dişlerin detaylı tamtemizliğini yapmak.

Dış ipi çok yaygın olmamakla beraber dış temizliğini tamamlayan işlemdir. Dişler ne kadarıyı fırçalansada ara yüzler ve protezlerin altı dış ipi yardımıyla temizlenir. Yapılan istatistiklere göre plağın ağızdan uzaklaştırılmasında dış fırçalamanın etkisi %66iken plağın ağızdan uzaklaştırılmasında dış ipinin rolü %34 olmaktadır. Günde 1 defamutlaka dış ipi kullanılmalıdır.

2-) Dengeli beslenme ağız ve dış sağlığı açısından oldukça önemlidir.
Beslenmedeilkprensip vücut için gereklihertürlüprotein vitamin , mineral ,karbonhidrat gibi tam besinlerin dengelibirşekildealınmasıdır. Bu dengeyi bozacak her türlü alışkanlıkgenel sağlığımızı nasıl olumsuz etkiliyor isediş sağlığımızı da olumsuz etkileyecektir.

3-) Fındık, ceviz gibisert besinler dişlerle kırılmamalıdır.

4) Havuç, elma gibi lifli ve çok sert besinleri yemek bir nevi dış fırçası görevi üstlenerek, dişleri temizler ve güçlendirir.

5) Şeker,çikolata lokum gibi gıdalardan sonra dişlerin özellikle fırçalanması veya bol şu ileçalkalanması gerekmektedir.

6) Özellikle çocukluk çağında dişlerin çıkması ile birlikteazı dişlere fişşurortucu uygulanması çürükleri önlemektedir.

7) Şekersiz sakız çiğnemek dişlerin temizlenmesine yardımcı olur.

8) Asitli içecekleryerine doğal meyvesularıveya maden suları tercih edilmelidir.
9) Düzenli dış hekimine giderek, belirli aralıklar ile panoramik röntgen çektirerekçürük kontrolü yapılmalıdır.

10) Flor uygulaması ile dişleri güçlendirmektedir.

Paylaş