Vejetaryen Diyetler Diş Sağlığını Olumsuz mu Etkiliyor?

0
606

Vejetaryen diyetler genel sağlık adına yararlı olsalar da vejetaryenler, bu yaşam seçiminin ağız sağlığını nasıl etkilediğinin farkında değil. Dış Hekimi Pertev Kökdemir uyarıyor: “Vejetaryenler, iyi bir ağız ve dış sağlığı için gerekli olan bazı temel besin maddelerini eksik almamak için mutlaka vitamin takviyesi kullanmalı.”

Genel Dış Hekimliği Akademisi’ne (Academy of General Dentistry-AGD) gore, uzun süredir vejetaryen diyetle beslenen bir yetişkinin; D vitamini ve kalsıyum eksikliği nedeniyle periodontal hastalık (dış eti hastalıkları) riski yüksek olabiliyor. Kalsıyum ve D vitamini eksikliği zamanla dişlerin yumuşamasına neden olup, dış çürümesine ve periodontal hastalığa yatkınlığı daha da artırır. Ayrıca AĞD’ye göre özellikle hayvan kökenli gıdaları tüketmeyen vejetaryenler, B2 vitamini ile B12 vitamini, kalsıyum ve D vitamini bakımından beslenme yetersizlikleri açısından da risk altındadırlar.

DIŞ HEKİMİNE BİLGİ VERMELİLER
Dış Hekimi Pertev Kökdemir; “Sağlıklı bir diyet ile birlikte iyi ağız sağlığı alışkanlıkları, dış problemlerine karşı en iyi savunucudur; sağlıklı bir gülümsemeye yardımcı olur. Ancak vejetaryen bir kişi, olası risklere karşı hazırlıklı olması açısından dış tedavisinden önce daima dış hekimine bilgi vermelidir’ diyerek uyarıyor.

ETTEKİ BİR AMİNO ASİT DIŞ ETİ HASTALIĞINI TEDAVİ EDİYOR!
Neden vejetaryen olmak dişleriniz için kötü olabilir? Michigan ve Newcastle Üniversitesi’ndeki araştırmacılar; kırmızı et, kümes hayvanları, balık ve süt ürünlerinde bol olan L-arjinin’in dış plaklarının oluşumunu durduğunu keşfetti. Yani bu amino asit, dış eti hastalığını tetiklediği bilinen dış plakasını ve dış boşluklarını parçalayıp dış eti hastalığını tedavi edebiliyor. Et tüketmeyen vejetaryenler de bu durumdan direkt olarak mahrum kalmış oluyorlar.

ET VE SÜT ÜRÜNLERİNDEN ZENGİN BİR DİYET DIŞ SAĞLIĞINI GELİŞTİRİYOR
Ayrıca uzmanlar, et ve süt ürünlerinden zengin bir diyetin dış sağlığını geliştirdiğini de ortaya koydu. Araştırmalar; et, süt ve deniz ürünlerinin dışlere iki şekilde yardım ettiğini gösterdi. Birincisi, ağızdaki asiditeye karşı yardımcı olabilirler. İkincisi, asitli bir ortamda minerallerin demineralize edildiği minerallerin yeniden mineralizasyonu için yardım edebilirler. Vejetaryenler ise bir yemeğin bu yararlı yan etkilerinden yoksundurlar. Buna göre vejetaryenler de fıstık, yeşil yapraklı sebzeler (dişler için iyi olmayan ıspanak üzerinde çok fazla odaklanmadan) ve deniz ürünleri ile yeniden mineralizasyona yardımcı olabilirler.

VEJETARYENLER BUNU AVANTAJA DÖNÜŞTÜREBİLİR
Dış Hekimi Pertev Kökdemir vejetaryenleri tüketmedikleri gıdalar için mutlaka vitamin takviyesi almaları konusunda uyarıyor. Kökdemir ayrıca, “Vejetaryenler, dış sağlığı söz konusu olduğunda etle beslenenlere göre daha dezavantajlı gibi görünse de bunu avantaja çevirebilirler. Çığ sebze ve meyve yemek, dişlerde mekanik olarak bir temizlenme sağlayacağı için yumuşak beslenmeye göre daha avantajlıdır” diyor.

 

var ins = document.getElementsByClassName(“WordegoAds”);
var wad = ins[ins.length – 1];
(Wordego = window.Wordego || []).push([“4d30756a41484954417331474e536a76626a325248773d3d”, “320×100”, wad]);

Paylaş