10 Soruda Diş Beyazlatma

0
575
Diş beyazlatma
Diş beyazlatma

10 SORUDA DIŞ BEYAZLATMA

Dişlerinizi beyazlatmak istiyorsunuz ancak tereddütleriniz mi var? Dış Hekimi Pertev Kökdemir, dış beyazlatma konusunda bilmeniz gerekenleri en sade şekliyle anlattı.

Özgüvenle gülümseyebilmek için bembeyaz dişlere sahip olmamız gerektiğini biliyor musunuz? Özel hayattan kariyere, yeni tanıştığınız insanlardan arkadaş ilişkilerine kadar tüm hayatınızı etkileyen gülümseme için inci gibi dişlere sahip olmak isterken kafanızda pek çok soru işaretleri de olabilir… İşte bu soruları Dış Hekimi Pertev Kökdemir, sizler için yanıtladı:
Dış beyazlatma seçenekleri nelerdir?
Dış beyazlatma (bleaching), karbamid peroksit ve türevleri kullanılarak yapılan bir ağartma (renk açma) işlemidir. Kullanılan maddeler oksijen açığa çıkarır, dişlerin rengi açılır. Estetik dış hekimliğinin son derece güvenli bir uygulaması olan dış beyazlatma işlemi; ofis ve ev uygulamaları olmak üzere iki şekilde yapılır.

Ev beyazlatması ile ofis beyazlatması arasındaki farklar nedir?
Klinikte dış hekimi kontrolünde, hastaya dış eti, dudak ve yumuşak dokuları korumak için özel jel ve ekartörler uygulanır. Daha sonra dişlerin beyazlamasını sağlayan özel beyazlatma jelleri sürülür ve beyazlatma işlemine başlanır. Yaklaşık 40 dakika-1 saat boyunca beyazlatma işlemi devam eder ve gerekirse seans tekrarı yapılarak istenilen beyazlığa ulaşılır. Bu işlem ofis beyazlatmasıdır.
Dış beyazlığının devamı ve renklenmenin geri dönüşümünü engellemek amacıyla ya da ‘ev beyazlatması’ yapmak isteyen hastalar için her hastaya özel, alt ve üst çene dişleri için plaklar hazırlanır ve hastaya bu plaklara sürüp evde uygulaması için özel beyazlatma ajanları verilir. Bu uygulama ise ev beyazlatmasıdır.

18 YASINDAN ÖNCE ÖNERİLMEZ
Yaş sınırı var mı?
Dış Hekimi Pertev Kökdemir, “Yetişkin herkese uygulanabilir. Ancak 18 yasından küçüklerde, kanser tedavisi gören hastalarda, ciddi dış eti problemi olanlarda, dışın mine yüzeyinde defekt bulunan hastalarda uygulanması sakıncalıdır” diyerek uyardı.

Dış beyazlatma, dış minesine zarar verir mi?
Dış hekimi kontrolünde yapılan beyazlatmanın, dişlere hiçbir zararı yoktur. Dişe zarar vermediğine dair çok sayıda araştırma mevcuttur. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli şey, piyasada denetimsiz olarak satılan, içeriğinde dişlere zararlı maddeler olabilecek ürünlerin kullanılmaması gerektiğidir. Kontrolsüz kullanılan dış beyazlatma ürünleri, dış ve dış etlerinde yapısal bozukluklara neden olabilir.

Sonuçları görmek ne kadar sürüyor?
Tedavi ortalama 1-2 hafta içinde sonlandırılır. Dişler 2-3 hafta içerisinde beyazlamış olur.

GENÇLERİN DIŞLERİ DAHA FAZLA BEYAZLAR
Dişler ne kadar beyazlar?
Renklenmiş ve doğuştan köyü renkli olan dışleri, estetik dış hekimliğinde son yılların en gözde trendi olan ‘Teeth Bleaching’ dediğimiz dış beyazlatma sistemi ile sekiz tona kadar açmak mümkün. Yaşlandıkça daha az etki elde edilir. Gençlerin dışleri, yaşlı insanlardan çok daha fazla beyazlama eğilimi gösterir.

Olası yan etkiler nelerdir?
“Uygulama esnasında dişlerde geçici olarak hassasiyet görülebilir” diyen Kökdemir, “Bu hassasiyet kalıcı değildir. Bunu önlemek için yapılabilecek şeyler var. Örneğin, dolguların sızdırmadığından emin olun” diyor.

Hassas dışlı birisi için hangi tedavi seçeneği daha iyidir?
Eğer dişleriniz çok hassas ise, beyazlatma işlemini ofis tipi beyazlatma ile dış hekiminize yaptırmanızda fayda vardır. Hekiminiz size özel bir tedavi prosedürü geliştirecektir. Bazı insanlar gerçekten çok hassas dişlere sahipse, dişleri daha az hassas hale getirmek için önce florur tedavileri kullanılabilir veya daha düşük bir konsantrasyonda ağartma işlemi daha uzun süreye yayılabilir.

DIŞ ETLERİNE ZARAR VERMEZ
Dişleri beyazlatmak güvenli midir?
Beyazlatma uygulaması hekim kontrolünde yapıldığında dişlere ve dış etlerine hiçbir şekilde zarar vermez.

Sonuçlar etkili ve uzun süreli olur mu?
Dış lekelenmesi ve renklenmesi; ağız hijyeninin yetersizliği, kafein, şekerli, asitli ve renkli gıdalar, sigara, puro gibi tütün ürünlerinin tüketimi ve yaslanmayla birlikte ortaya çıkan bir görüntüdür. Yaşlanmayla oluşabilecek kararmaya yapabileceğimiz bir şey yok, maalesef yeniden oluşacak. Ancak diğerlerine dikkat ederseniz daha uzun süre (iki yıl kadar) beyaz dişlerinizde yaşayabilirsiniz.

Paylaş