Akupunktur Antidepresan Kullanımını Azaltabilir

0
673
akupunktur
akupunktur

Türkiye, antidepresan kullanımında dünyada 5. sırada yeralıyor. Kadınlar, erkeklerden 2 kat daha fazla antidepresan kullanıyor. Psikiyatrik akupunktur, antidepresan kullanımını azaltan güçlü bir tedavi şekli.
Moodist Hastanesi Psikiyatrik Akupunktur Merkezi Direktörü Yrd. Doç. Dr. Selin Baran, antidepresan kullanımını azaltabilecek psikiyatrik akupunktur hakkında bilgi verdi.

Baran şunları söyledi: Türkiye antidepresan kullanımında dünyada 5. sırada. Tüm dünyada kadınlar erkeklerden 2 kat daha fazla antidepresan kullanıyor. Akupunktur, vücudun çeşitli noktalarına çok ince üçlü özel iğneler batırılarak yapılan bir tedavi şeklidir. Yaklaşık 5000 yıldır Çin’de etkin bir tedavi yöntemi olarak kullanılan akupunktur tedavisinin 100’den fazla hastalıkta olumlu sonuç verdiğini WHO (Dünya Sağlık Örgütü) de onaylıyor.
Akupunktur ile tedavi olabileceğiniz psikiyatrik sorunları sayacak olursak;
Sigara, alkol, uyuşturucu bağımlılığı, depresyon, uyku bozuklukları, kronik yorgunluk sendromu, huzursuz bacak sendromu, yeme bozuklukları, konsantrasyon bozukluğu, dikkat eksikliği, travma sonrası stres bozukluğu, anksiyete (kaygı), stres, obsesif kompulsif bozukluk, psikojenik ağrılar, şizofreni ilk akla gelenler.
Ağrılar için de psikiyatrik akupunktur
Başağrısı, migren, trigeminal nevralji (yüz ağrısı), yüz felci, meniere hastalığı, vertigo (başdönmesi), inme, sınır sıkışmaları gibi nörolojik rahatsızlıklar, bel ağrısı, boyun ağrısı, diz ağrısı (gonartroz), sırt ağrısı, tenisçi dirseği, karpal tünel sendromu, omuz ve el bileği ağrıları, fıbromyalji ağrıları için de akupunktur etkin bir tedavi şekli.
Bunun dışında; gece altını ıslatma, idrar kaçırma, nörojenik mesane, adet düzensizliği, ağrılı adet görme, kadın ve erkek kısırlığı ve menapoz gibi idrar yolları ve genital sistem hastalıkları,
astım, bronşit, alerjik rinit, sinuzit, gribal enfeksiyon, ses kısıklığı gibi solunum sistemi hastalıkları,
kabızlık – ishal, gastrit – ülser, bulantı – kusma e reflu gibi mide- bağırsak sistem hastalıkları,
insüline bağımsız tip2 şeker hastalığı, aşırı terleme gibi hormonal bozukluklar,
kulak çınlaması, vertigo (baş dönmesi) gibi kulak burun boğaz hastalıkları da akupunktur ile tedavi edilebilen hastalıklardan.
Depresyon tedavisinde akupunktur
Depresyon, akupunktur tedavisinin en yaygın kullanıldığı psikiyatrik hastalıklardan biri. Depresyonlu kişinin beyninde mutluluk hormonu olarak da bilinen serotonin, noradrenalin, dopamın gibi kimyasal iletici hormonların miktarı çok düşüktür. Yapılan bilimsel çalışmalarda akupunktur tedavisiyle, bu hormonların salınımının arttığı gösterilmiştir. Hafif ve orta şiddetteki depresyonda tek başına akupunktur antidepreşanlar kadar etkili. Ağır ve psikotik özellikli depresyonda EKT ile birlikte kullanımında depresyonun daha hızlı iyileştiği görülmüştür.
Bağımlılık tedavisinde psikiyatrik akupunktur
Akupunktur sigara, alkol ve uyuşturucu madde bağımlılığından kurtulmada ve bu maddelerin kesilmesinden sonra ortaya çıkan yoksunluk sendromunun ortadan kaldırılmasında etkilidir. Bağımlılık, beynimizdeki temel bir “ödül- ceza” sisteminin yan ürünüdür. Normalde keyif veren aktiviteler ödül merkezini uyararak dopamın salgılatır.
Madde kullanımı da ödül merkezinden yüksek miktarda dopamın salgılanmasına neden olarak haz almamızı sağlamaktadır. Bağımlılıkta dopamın salgılatmak için giderek artan miktarda madde alımına ihtiyaç duyulur. Sonunda dopamın depoları tükenir. Akupunktur, bozulan bu dopamın dengesini düzenleyerek etki etmektedir.
Akupunktur ve Kaygı (Anksiyete) Bozuklukları
İnsanlar yoğun stres altında iken, organizma tehlike durumunda olduğu gibi savaş ya da kaç tepkisi verir. Böylece kendini korumaya alır. Bu tepkiyi sağlayan beynimizdeki limbik sistem adlı bölge tarafından kontrol edilen otonom sınır sistemidir. Bununla birlikte sürekli stres altında olan insanlarda veya ani karşılaşılan yüksek stres durumlarında (işsiz kalma, depremde kalma, tehlikeli trafik kazası, sevilen birinin ölümü, boşanma, vb.) limbik sistem stresin üstesinden gelme fonksiyonunu yerine getiremez hale gelebilir. Sonuçta da panik atak, fobiler, yaygın anksiyete bozukluğu gibi kaygı ile ilgili hastalıklar ortaya çıkar. Akupunktur limbik sistemin bozulan fonksiyonlarını düzenler.
Tüm hastalara acil şifalar diliyoruz.

Paylaş