Aşırı El Terlemesi Neye İşaret

0
759
el terlemesi
el terlemesi

Aşırı El Terlemesi Nedir Nedenleri Nelerdir?

Hayatımızda sık sık insanlarla temas kurmak zorunda kalırız, özellikle sık sık tokalaşmak zorunda kalanlar için terleme gerçekten rahatsız edici bir durumdur.

NASIL TERLERİZ?
Aşırı el terlemesi nedir nedenleri nelerdir diye bir soru yöneltildiğinde vücudumuzun ısısı, ortam sıcaklığına bağlı olarak ya da psikolojik nedenlerle artmaya başladığında vücudumuzdaki kan dolaşımı hızlanır ve kan dolaşımı hızlandığında, vücudumuzun ter bezlerinin bulunduğu üst katmanda sıcaklık akımı oluşur. Derimiz üzerindeki ter sıcaklık arttığı durumlarda dahi vücudu soğutmaya ve vücudumuzu eski ısısına getirmeye çalışır.
Aşırı el terlemesi tıp dilinde “Palmar Hiperhidrozis” olarak bilinir. Aşırı el terlemesi genellikle psikolojik nedenlere bağlı görülür. Sempatik Sinir Sistemimizin fazlasıyla aktif olmasından kaynaklanır.

Ellerdeki terlemenin fiziksel olarak da nedenleri vardır. Kişinin psikolojik mi yoksa fiziksel olarak mı aşırı el terlemesi olduğunu iyi ayırt etmek gerekir. Aşırı el terlemesi erken yaşlarda ve sadece ellerde mevcut bir rahatsızlık ise heyecan, korku ya da stres durumuyla alakalı olduğunun göstergesi olabilir. Ellerde terleme yeni beliren bir rahatsızlık haline geldiyse ve vücudumuzun belli bir kesiminde değilde çeşitli bölgelerinde rahatsızlık gösteriyorsa bu bir hastalığın da belirtisi olma olasılığı vardır. Çoğu kez terleme ailede kalıtsal, genlerle aile bireylerine geçen bir rahatsızlık olabilir.

El terlemesi altında yatan bir rahatsızlık olarak örneğin; tiroit bezlerinin fazla çalışması sonucu tiroit bezlerinin vücutta gerginliğe neden olmasından dolayı bununla birlikte sinirlilik, aşırı el ve ayak terlemesi, uyku bozuklukları ortaya çıkabilir.

FAZLA KİLOLAR?

Genel olarak sorunlarımız olan fazla kilolar da aşırı terleme nedenleri arasında yer alır, fazla kilolar vücut ısısının artmasına neden olacağından, vücut bu ısıyı düşürmek için terleme yoluna gidecektir. Bu yüzden kilo da aşırı el terlemesi nedenleri arasında yer almaktadır.

ŞEKER HASTALIĞI
Her şeker hastasında görülmez fakat aşırı el terlemesi ile birlikte bir şeyler yeme isteği de ortaya çıkıyor ise şeker hastalığı olma olasılığı yüksektir. Bunun gibi bir çok rahatsızlık belirtisi olarak aşırı el terlemesi gösterilebilir tabi ki böyle bir şeyle karşılaşır karşılaşmaz hastayım hissine kapılmak da doğru değildir.

Paylaş