Astigmattan Kurtulun

0
802
astigmat
astigmat

Astiğmat Nasıl Tedavi Edilir

Bir göz rahatsızlığı olan astigmat genellikle kalıtsal faktörlerle ortaya çıkmaktadır. Astigmat olan kişiler özellikle uzaktaki nesneleri net olarak göremedikleri için gözlerini kısarak bakmaktadırlar. Bununla birlikte astigmat olan kişiler yakındaki nesneleri de bulanık görme, renkleri daha soluk görme gibi durumlarla karşı karşıya kalmaktadır. Diğer taraftan bu rahatsızlığa sahip olan kişiler gece görüşü konusunda da sorun yaşamakta ve özellikle karanlıkta merdiven aralıklarını ayırt etmekte zorlanmaktadır.

Astigmata Geçici Çözüm, Astiğmat nasıl tedavi edilir?
Genetik faktörlere bağlı olarak gelişen bu göz rahatsızlığında miyop ve hipermetrop gibi göz rahatsızlıklarına benzer şekilde gözlük veya lens ile geçici olarak hastaya normal görüş açısı sağlanabilir. Bununla birlikte miyop ve hipermetroptan farklı olarak lens ile tedavisi biraz daha zorlayıcı olabilir. Doktorun göze uygun lens vermesi ve doğru lens kullanımı son derece önemlidir. Ayrıca gözlük veya lens kullanmayı alışkanlık haline getirmiş bir astigmat hastası bu geçici tedavi yöntemlerini bıraktığı zaman görme bozukluğunu daha bariz hissetmektedir.

Astigmattan Kurtulun
Bundan bir kaç yıl öncesine kadar astigmatın tedavisi olmadığı ve astigmatın lazer göz ameliyatı ile düzeltilemeyeceğine dair yaygın bir söylem vardı. Oysa yanlış bilinenin aksine astigmatın lazer ameliyatıyla tedavisi mümkündür. Üstelik astigmat ameliyat yalnızca 10 dakika sürmektedir. Ameliyat öncesi gözün kornea tabakasına ilişkin tetkikler yapılmakta ve çeşitli muayene aşamalarından geçilmektedir. Damlalı göz muayenesinden sonra ise genellikle doktor tarafından ertesi güne ameliyat tarihi verilmektedir. Astigmat ameliyatı açık bir ameliyat değildir.

Dolayısıyla ameliyat sonrası kişinin ameliyatı izleyen süreçte hastanede yatması gerekmemekte ve ameliyatın ardından hemen ayağa kalkabilmektedir. Ameliyat sonrası kısa bir süre gözde ağrı oluşabilmekte ve ameliyat olan kişinin gözlerini dinlendirebileceği karanlık bir ortamda bulunması ağrılarını hafifletebilmektedir. Ameliyatın ertesi günü hasta net bir görüş açısı kazanmaktadır.

Paylaş