Ayağınıza dikkat edin

0
464
ayak bakımı
ayak bakımı

Kayak keyfiniz bozulmasın
Büyükşehirler bile kar altında. Sokakta yürümek bile cesaret gerektirir halde. Diğer taraftan kayak yapmak için bunu fırsat gören profesyonel ve amatör sporcular da var. Kayak en tehlikeli sporlardan biri olarak kabul edilmesinin yanında, yaralanmaları da en çok ayak bölgesinde yaşanıyor. Ortopedist ve Travmatoloji Uzmanı, Ayak ve Ayak Bileği Cerrahi Op. Dr. Selim Mügrabı, kış yaralanmalarına karşı alınacak önlemleri, hangi ayak sorunu olan kişilerin kış sporlarından uzak durması gerektiğini anlattı:
Kış tatillerinde ve kar yağışında en çok diz bölgelerinde sorun yaşandığını söyleyen Mügrabı, “On çapraz bağ yaralanmaları, meniskus yırtığı en sık görülen yaralanmalardır” diyor.

KAYAK YAPARKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER
– Kayak sporu diz üstü adalesini oldukça zorlayan bir spor olduğu için özellikle kıkırdak problemi olan kişilerin kayak sporuna başlamadan önce muhakkak diz üstü germe egzersiz programına başlamaları ve kayaktan bir hafta önce bu egzersizleri günde iki defa yapmaları gerekir
– Kayak ayakkabılarının çok sıkı olması nedeniyle ayak parmaklarında şekilsel sorunu olan kişilerde kayak sonrasında ayakta kızarıklık, nasırlarda belirginleşme ya da kemik sorunu olan bölgede hareket kısıtlılığı gibi sorunlar oluşabilir. Bu sebeple bu hastaların kayak öncesinde muayeneye gelerek ayak yapılarına uygun kişiye özel tabanlık yaptırıp kayak ayakkabılarında kullanmaları, özel bölgesel yumuşatıcı padler ile bu bölgelerin korunmasını sağlamaları en önemli kurucuyu tedavi yöntemleridir.
– Çocuklarda kayağa başlama yaşı dörttür. Bu yaştan önce çocuklarda üç boyutlu algılama tam olarak gelişmediği için kayakta hız ayarı ve denge sorunları oluşup, sakatlanma oranı daha yüksektir.
– Ayağında baş parmak çıkıntısı, ayak parmaklarında nasır olan kişilerin bu sporları yaparken kullanılan özeli ayakkabılardan dolayı sorunları artacağından bu sporlardan önce muhakkak doktor muayenesinden geçmeleri gerekir
– Kayak yapılırken en önemli koruyucu faktörlerden birisi seçilecek ekipmanın doğru tercih edilmesidir. Kayak notlarının doğru numarada seçilmesi ve ayağın ayakkabı içinde doğru kilitlenmesi travma oluşması durumunda ayak ve ayak bileği yaralanmasını engeller. Batının uzunlukların doğru seçiminde dengesini sağlanmasında önemli bir etkendir.
– Kayak öncesinde özellikle dikkat edilmesi gereken egzersizler Diz üstü kasığı güçlendirme yönünde olacaktır. Kayak en fazla dizüstü kasını yorduğu için gerek kayak esnasında ön çapraz bağ ve meniskus yaralanmalarının oluşmasına,gerekse yasa bağlı gelişmiş olan kıkırdak sorunlarının tetiklenmesine yol açar. Bu sebeple kayak yapılacak dönemin 1 hafta öncesinde egzersizler e başlanması uygun olacaktır.
Bunun dışında özellikle kilo problemi olan kişilerin kayak öncesinde diz ve bel egzersizlerine önem vermesi gerekecektir.

Yaralanmanın ilk anında ilk müdahale ne olmalı?
Bunun bir formülü var ve herkesin aklının bir yerine bu formülü koyması gerekir. Hangi şartta olursa olsun eğer burkulma yaşandıysa, DBKY formülü! Dinlen, Buz köy, koltuk değneğiyle destekle, Yukarda tut! Bu kanamayı engelleyecektir. Kanama engellenirse bu burkulmayı yaşayan kişi bir hafta sonra işinin başına dönebilir. Şiştiği zaman doku genişliyor demektir, bu kötü haber! ANCAK üç-dört ayda ancak geriliyor. Bu on formülün hedefi şişliği engellemek.

Paylaş