Bebek Masajının İnanılmaz Etkisi Şaşırtıyor

0
721
bebek masaji
bebek masaji

Çoğu anne; ‘bebeğimin karnı tok, altı kuru, hasta da değil ama huzursuz’ der. Peki hiç düşündünüz mü, belki de bebeğinizin o şifalı ellerinizle yapacağı güzel bir masaja ihtiyacı var!

Uzmanlar masajın bebeklerde bir çok şikayeti dindirdiğini söylüyor. Bebeğin gaz sancılarından, diş çıkarma dönemindeki huzursuzluklarına kadar pek çok derdine bebek masajı ile şifa olabilirsiniz. Ancak birçok anne, bebek masajının nasıl yapıldığını bilmiyor. Bu ihtiyaçtan yola çıkan Şifa Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi; Uluslararası Bebek Masajı Derneği işbirliğiyle ‘bebek masajı’ kursu düzenliyor.

Böyle bir kursa neden ihtiyaç duyulduğunu ve bebek masajının önemini anlatan Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Suzan Özkan, “Biliyoruz ki oksitosin ve seratonin hormonların sevinç ve mutluluğun kaynağıdır. Bu hormonların masaj sırasında çok daha fazla salgılandığını da biliyoruz. Bilinçli yapılan bebek masajı sayesinde; bebeğin hiperaktivitesi azalıyor, kasları gevşiyor ve fiziksel aktivitesi de artıyor. Karın masajı; barsak hareketleri ve kan dolaşımını hızlandırmakla birlikte gaz-kolik sancılarını ve sindirim sorunlarını gideriyor. Annelerin korkulu rüyası olan, bebeklerin diş çıkarma sırasında yaşadıkları sancıların azalmasında da bebek masajının etkisi artık kanıtlanmış durumdadır” diye konuştu.

GECE AĞLAMALARINA SON!

Annelerin, masaj sayesinde bebekleriyle güçlü bir bağ kurabileceğine dikkat çeken Özkan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Anne karnında büyüyen bebek için annenin vücuduna temas; güvenlik ve sıcaklığın temelidir. Bebekle sağlıklı ve güçlü bir bağ kurabilmenin en doğal yolu da ona sıcak ve samimi dokunuşlardan geçiyor. Bunu sağlamanın en basit yöntemi de bebeğinize uygulayacağınız bebek masajıdır. Bilinçli uygulanan masaj sayesinde, hem annenin hem de bebeğin stres hormonlarının seviyesi düşüyor ve hormonal değerleri düzenli hale geliyor. Ayrıca doğru uygulanan masaj; dolaşım, solunum ve sindirim sisteminin düzenlenmesine de yardımcı oluyor. Biricik bebeğinizin daha çok rahatlaması ve kolayca uyumasını doğru zaman ve teknikler ile uygulayacağınız bebek masajı ile sağlayabilirsiniz. Mutlu bebekler ve ebeveynler, huzurlu geleceğin de ilk ve sağlam adımlarıdır.”

Paylaş