Bebeklerde Kafa Şekli Bozukluğu

0
1482
bebek kafa sekli
bebek kafa sekli

Bebeklerde kafa şekli bozuklukları bazen anne karnındaki pozisyonundan kaynaklı çoğu zaman da bebeğin yanlış yatırılmasından kaynaklı olmaktadır. Bebeğin anne karnındaki pozisyonundan dolayı kafa yapısı deformasyona uğrayabilmektedir. Bebeklerin kafatası kemikleri 9-18 ay arasında gelişme gösterdiği için bebek anne karnındayken hatta doğduktan sonra bile kafatası gelişimi tamamlanmamış olmaktadır. Yeni doğmuş bebek henüz kemik gelişimini tamamlamadığından çok hassas bir yapıdadır ve kafa şeklinin bozulmaması için yatış pozisyonu çok büyük önem arz etmektedir.

Bebeklerde En Sık Görülen Kafa Şekli Bozuklukları Nelerdir?

Doğum kanalından geçerken bebeklerin kafa kemiklerinin sıkışması nedeniyle birbirine yaklaşması nedeniyle bazı bebekler doğduğunda kafalarında uzamış bir görünüm olabilmektedir. Eğik Baş Sendromu: Yukarıdan bakıldığında bebeğin kafası paralel kenar görünümünde veya bir kulağı diğerinden daha çok görünüyor olabilir. Bu durum bebeğin yüzüne de yansıyabilir.

Düz Kafa Sendromu: Bebeğin uzun süreli uzun süre yatırılmasından kaynaklanan, kafanın arkasında üstlere doğru artarak kendini gösteren şekil bozukluğudur.
Bebeklerde Kafa Şekli Bozukluklarını Önlemek İçin Neler Yapılmalı?

Bebeklerde kafa şekli bozukluklarının önüne geçebilmek için bebekler farklı pozisyonlarda yatırılmalıdır. Ayrıca kafa şekli bozukluğu olan bebeklerin kafa şekillerinin düzelmesine de yardımcı olabilmektedir. Ani ölümlere sebep olabildiği için bebek, kesinlikle yüz üstü yatırılmamalıdır. Kafa şekli bozukluğu olan bebekler banyo yaptırılırken kafasına ve boynuna yapılacak hafif masaj da kafa şeklinin düzelmesine yardımcı olabilmektedir.

Doğum nedeniyle şekil bozukluğu olan bebeklerin kafa yapısı 1 hafta içinde düzelebilmektedir. Gerek doğum sırasındaki sıkışma nedeniyle gerek sonradan yanlış yatırma nedeniyle oluşan kafa şekli bozuklukları kullanılan bu yöntemlerle 6 aya kadar düzelme gösterebilmektedir. Bu yöntemlerin yanı sıra son zamanlarda kafa şekli bozukluğu olan bebeklere kask takma yöntemiyle de tedavi uygulanmaktadır. Günde 23 saat kask takılması tavsiye edilen bebeklerin bu yöntemle kafa şekli bozukluklarının tedavi edildiği görülmektedir. Tedavi süresi ise bebeğin kafa şekli bozukluğunun durumuna göre değişmektedir.

Paylaş