Kuru Fasülye ile Turşunun İlginç İlişkisi

0
1013
diyetisyen
diyetisyen

Uzmanından Sağlığa Destek Önerisi

Kefir ve yoğurtla aldığımız vücudumuz için yararlı bakterileri turşu, şalgam, sirke, nar ekşisi, boza gibi fermente besinleri yiyerek artırın

Başta kefir ve yoğurt, barsaklarda yer alan bağışıklık sistemini güçlendiren, sindirim sisteminin sağlığını koruyan yararlı bakterileri içeren önemli probiyotik besin kaynakları olarak gösterilirken, Uzman Diyetisyen Gamze Gültekin, probiyotiklerin prebiyotik besinlerle çoğaltılabileceğine dikkat çekti. Gültekin, “Örneğin, turşu, şalgam, sirke, nar ekşisi, boza gibi fermente besinler de barsak florasındaki probiyotiklerin çoğalmasını sağlar. Tüketilmesinde sağlık açısından ciddi fayda var” dedi.

Probiyotik sözcüğünün “yaşam için iyi, uygun” anlamına geldiğini, yararlı bakterileri içeren diyet destekçileri olduğunu belirten İzmir Kent Hastanesi Beslenme ve Diyet Bölümü’nden uzman diyetisyen Gültekin, sağlıklı beslenme konusunda önemli ipuçları verdi. Gültekin, “Barsaklarda yer alan yararlı bakteriler bağışıklık sisteminin güçlenmesi ve hastalıklara karşı direnç sağlaması bakımından önemlidir. Kefir ve yoğurt bu yararları sağlayacak en önemli iki probiyotik besin kaynağı. Bunların dışında vücudumuzdaki probiyotikleri çoğaltmanın bir yolu da, onları besleyen, çoğalmalarını sağlayan besinlerden yani prebiyotiklerden destek almak. Prebiyotikler; üst gastrointestinal sistemde sindirime uğramadan kalın barsağa ulaşabilen ve orada bazı dost bakteri gruplarının, çoğalmasını, aktivitesini uyaran maddeler” diye konuştu.

KURU FASULYE- TURŞU İKİLİSİ

Anne sütünün hem prebiyotik hem de probiyotik özellik gösteren harika bir besin olduğunu vurgulayan Gültekin, prebiyotik besinlere örnekler verdi.

Kuru fasulyenin, turşunun prebiyotik olduğunu belirten Gültekin şunları söyledi:

“Kuru fasulye, nohut, yeşil mercimek, kuru börülce gibi kurubaklagiller ile, elma, çilek, muz gibi meyveler, pırasa, sarımsak, soğan, kuşkonmaz gibi sebzeler, badem ve tam tahıl ürünleri prebiyotik besinlerdir. Turşu, nar ekşisi, sirke, şalgam, boza gibi fermente besinler barsak florasındaki probiyotiklerin çoğalmasını sağlar. Ancak yüksek tansiyon hastalığı varsa, şalgam ve turşu gibi besinlerin içerdiği tuz miktarı rahatsız edebileceğinden dikkatli tüketiminde fayda var. Barsak sağlığımız için yapabileceğimiz en iyi şeylerden biri de kuşkusuz şeker ve şekerli besinlerin alımını azaltmak. Çünkü bu tür besinler barsaktaki iyi bakterilerin azalmasına kötü bakterilerin çoğalmasına neden olur.”

Paylaş