Mucize İçecek: Salep

0
681
salep
salep

Salep kışın en çok sevilen içeceklerinden biridir. Medicana Anne Çocuk Merkezi Beslenme ve Diyet Uzmanı Cansu KOLUKİRİK üzerine tarçin serpiştirilerek ceviz veya fındıkla süslenerek içilen salep lezzeti yanında birçok faydası bulunduğuna dikkat çekiyor

 
GRİBİ ATLATMAYA YARDIMCI…

 
Kışın sütle hazırlanarak içilen salep, öksürüğe ve bronşit rahatsızlıklarına iyi gelir. Grip, soğuk algınlığı gibi hastalıkların, daha rahat atlatılmasına yardımcı olur.

 
KABIZLIK SORUNUNUZ VARSA…

 
Salep aynı zamanda doyurucu bir içecektir. Bu özelliği, içeriğindeki suyla şişen madde olan musılajdan kaynaklanır. Aynı zamanda, barsak çalışmasını düzenler. Kabızlığı önler ve sindirimi kolaylaştırır. Üzerine serpiştirilen tarçin, kan şekerini düzenler, açıkmayı geciktirir. Sütle pişirilerek yapılan salep, sütün içerdiği kalsıyum ve proteinin yararlı etkilerini taşır. Bu yüzden ara ogün olarak tercih edilebilir.

 
EVDE YAPILANI EN SAĞLIKLISI

 
Hazır olarak tüketildiğinde enerji içeriği yüksek bir içecektir. Toz salep halinde alınıp evde yapılması ve üzerine tarçin eklenerek kullanılması en sağlıklısıdır. Evde pişirilirken topaklanmaması için iyice karıştırılması gerekir. Salep, dondurma yapımında da kullanılır.

 
TARÇİNLİ İÇİLİRSE DAHA TOK TUTAR

 
Kendimizi halsiz hissettiğimiz, şişkinlik yaşadığımız zamanlarda 1 fincan salep içmek bizi rahatlatacaktır. Soğuk kış günlerinde gribe yakalandıysak ve öksürük varsa sıcak bir salep tercih edilmesi gereken bir içecektir. Bol tarçinli içilirse tok tutacaktır.

Paylaş