Probiyotiklerin Bagırsak Florasına Yararları

0
397
Sağlıklı bir hayat için önemli olan bağırsak florası, sindirim sisteminde yaşayıp konak organizmanın sindirimiyle ilgili çeşitli yararlı işlevler gören mikroorganizmalardır. Bağırsak florasında bulunan yaklaşık olarak 500 tür bakteri, kalın bağırsakta bulunur. Sağlıklı bir insanda, bağırsak florasında bulunan bakteriler, vücut için çok faydalıdır ve tükettiğimiz gıdalarda yer alan proteinleri aminoasitlere, yağları yağ asitlerine, karbonhidratları da disakkaritlere çevirirler. Bağışıklık sistemini güçlendiren ve bağırsak florasında bulunan mikroorganizmalar, karaciğerin yükünü azaltır, sağlık için zararlı bakterilerin çoğalmasını önler ve bazı rahatsızlıklara karşı kalkan görevi görür. Önemli hastalıklardan biri olan yüksek kolesterolün tedavisinde, probiyotik bakterilerin olumlu etkileri mevcuttur.

Probiyotiklerin sağlığa olumlu etkilerinden biri de, bağırsak florasını dengeleyen yararlı mikroorganizmalar olmasıdır. Probiyotik besinler, faydalı mikroorganizma ilave edilmiş gıdalardır. Söz konusu mikroorganizmalar, florada karbonhidratları vücudun kullanacağı forma dönüştürdüklerinden sağlık dostu olarak bilinir. Aynı zamanda bebeklerin bağırsak florasının % 95’ini oluşturan bu mikroorganizmalar, bebek sağlığı için önemlidir.

Probiyotik bakteriler, safra tuzu ve mide asidine dayanıklı olmalarının yanı sıra laktik asit, asetik asit, bakteriyosin gibi antimikrobiyal maddeler üreterek bağırsaklarda istenmeyen mikroorganizmaların çoğalmasını engeller. Ayrıca toksik maddelere karşı bağırsak duvarında koruyucu bir tabaka oluşturur.
Bağırsak florasına olumsuz etkisi bulunan antibiyotiklerin kullanımı, sindirme etkisine ve bakterilerin azalmasına neden olur. Antibiyotikler, bakterilerin oluşturduğu hastalıkları iyileştirmek amacıyla alınır fakat; bağırsak florasına zarar verir. Bağırsak florasına olumsuz etki eden antibiyotikler, patojen bakterilerin çoğalmasına sebep olurken bağırsakları da tahriş ederek; diyareye yol açar. Ayrıca antibiyotiklerin bilinen kötü etkilerinden biri, dirençli bakterilerin sayılarının artmasına neden olur.
Antibiyotik kullanımı, kötü ve yetersiz beslenme, stresli bir yaşam, bağırsak ameliyatları, uyuşturucu, alkol gibi birçok olumsuz faktör, bağırsak florasındaki probiyotiklerin azalmasına yol açar.

Antibiyotik kullanımının yanı sıra bağırsak florasının işlevini bozan rahatsızlıklar arasında;

İskemi (kuru kangren), yemek yememek ve bağışıklığın zarar görmesi sayılabilir. Peynir, zeytin, sirke, ev yoğurdu, kefir, tarhana, boza, ev turşusu, şalgam, ekşi hamurla mayalanmış ekmek gibi fermente besinler, bağırsak florasına olumlu etki eden besinlerdir.

Paylaş