Reflü Kansere Neden Olabilir

0
629
reflu
reflu

TEDAVİ EDİLMEYEN REFLU KANSERE NEDEN OLABİLİR
Pek çok kişinin hayatında yaşadığı sağlık sorunlarından en az biri mideden kaynaklanmaktadır. Mide rahatsızlıklarının gelişiminde bazen sadece yenilen ve içilenler bazen de ruh hali etkilidir. Medical Park Fatih Hastanesi Genel Cerrahi Bölümü’nden Doç. Dr. Mustafa Hasbahçeci, mide reflusu hastalığının belirtileri ve tedavi yöntemleri hakkında bilgiler vererek, uyarılarda bulundu.

Mide reflusu ya da tıbbi ismi ile “Gastroozefageal Reflu” hastalığı midedeki besinlerin yemek borusuna kaçması ile bazı rahatsızlıkların yaşanmasından kaynaklanır. Toplumda sık görülen hastalıklardan reflu, kişilerin hayat kalitesinde önemli bozulmalara sebep olabilir. Ayrıca reflu, yemek borusu ile midenin birleşim yerinde görülen kanser gelişimine de neden olabilir.

Medical Park Fatih Hastanesi Genel Cerrahi Bölümü’nden Doç. Dr. Mustafa Hasbahçeci mide reflusu ile ilgili tedavi sürecinde hayat tarzı değişikliği, diyet ve ilaç tedavisinin sonuç vermemesi durumunda cerrahi müdahale yönteminin uygulanması gerektiğini kaydederek, şu bilgileri verdi;

REFLUYU GÖĞÜS AĞRISI İLE KARIŞTIRMAYIN
Reflusu olan kişilerin en önemli sıkâyetleri yemeklerden sonra göğüs boşluğunda yanma, ağız içinde acı ya da eksi tat hissi, mide üzerinde ağrı, geğirme ya da yenilen şeylerin ağıza gelmesidir. Bunlara ek olarak kronik öksürük, ses kısıklığı, yutma güçlüğü, gıdaların solunum sistemine kaçması, astım, bronşit, kronik farenjit ve sinuzit reflu ile ilişkili diğer sıkâyetler arasında yer alır. Genellikle yemeklerden kısa bir süre sonra başlayan bu sıkâyetler yenilen yemek miktarı fazlalaştıkça ya da öne eğilmekle daha da artar. Akşamları ağır bir yemek yiyen ya da yatmadan önce gıda alımına devam eden kişiler, yemek sonrası görülen bu sıkâyetleri sabah uyandıklarında da hissedebilir.

Göğüs ağrısı ile göğüs boşluğunda yanma hissi bazen hastalar tarafından ayırt edilemediğinden, reflu hastalarının özellikle akşamları yemeklerden sonra göğüs ağrısı sıkâyeti ile acile servislere başvurduğu görülür.

BELİRTİLER CİDDİYETİ ORTAYA KOYAR
Reflu belirtileri olan kişilerin öncelikle kendi hayat kalitesi açısından bir doktora başvurmaları gerekir. Reflu tanısı ve ilk basamak tedavisi için her hastada endoskopik görüntüleme yapılması gerekli değildir. Kilo kaybı, kanlı kusma ve yutma güçlüğü gibi sindirim sistemi kanseri ile ilgili uyarıcı herhangi bir belirti olmaması halinde doktor, diyet önerileri ve uygun ilaç kombinasyonları ile reflu tedavisine başlayacaktır.

SİGARAYI BIRAK, KORSEDEN VAZGEÇ, STRESTEN UZAK DUR…
Birçok reflu hastasının tedavi sürecinde; öncelikle hayat tarzında yapacağı değişiklikler, diyet ve tabii ki ilaç tedavisi olumlu sonuç verir.

Hayat tarzı değişiklikleri
Yatağın baş tarafının yükseltmesi
Fazla kilo durumu varsa, ideal kiloya düşülmesi
Tüketiliyorsa, sigaranın ve alkolün bırakılması
Yemeklerden sonra en az üç saat yatar pozisyona geçilmemesi
Karın korsesi ve sıkı kemer gibi karın içi basıncını artıran uygulamalardan kaçınılması
Mideye yan etkisi olan ilaçların alınmaması
Stres, gerginlik gibi durumlardan uzak durulması

Diyet önerileri
Yağlı yemekler, çay, kahve, çikolata, asitli ve gazlı içecekler ve naneden kaçınılması
Kişinin bünyesine dokunan gıdalardan uzak durulması
Ogün miktarlarının azaltılması
Hayat tarzı değişiklikleri ve diyet önerilerinin yanı sıra mide asidini azaltıcı ve yemek borusuna kaçışı engelleyici ilaç tedavisine doktor kontrolünde başlanmalıdır.

CERRAHİ TEDAVİ NASIL YAPILIR?
Hayat tarzı değişiklikleri, diyet önerileri ve düzenli ilaç tedavisine rağmen sıkâyetleri tamamen geçmeyen ya da hiç bir cevap alınamayan hastalarda gerekli tetkikler yapıldıktan sonra cerrahi tedavi sürecine doktor tarafından karar verilir.

Cerrahi tedavi öncesinde yemek borusu ve midede hareket bozukluğu olup olmadığı, eşlik eden mide fıtığının reflu sıkâyetlerine sebep olup olmadığı, varsa mide fıtığının büyüklüğü muhakkak belirlenmelidir. Standart cerrahi tedavi yaklaşımı laparoskopik yöntem olarak bilinen, karın duvarında bir büyük kesi olmasızın karın duvarından karın içine uzanan el aletleri ile ameliyat yapılmasıdır. Mide fıtığı olsun ya da olmasın öncelikle yemek borusunun göğüs boşluğundan geçtiği alan daraltılarak mıde fıtığı onarımı eklenir. Büyük ya da geniş mide fıtıklarında o bölgeye yama konarak onarım desteklenir. Daha sonra mide, kapakçığın olduğu yemek borusu ile midenin geçiş noktası üzerine 360 derece ila 270 derece sarılır. Böylelikle yemek borusuna doğru kaçış önlenmiş olur.

TEDAVİ EDİLMEYEN REFLU KANSERE YOL AÇABİLİR
Cerrahi tedavi uygulanmaması halinde, reflusu olan hastaların hayat boyu ilaç kullanması gerekebilir. Reflu hastalığının ilerlemesi ya da uzun süreli tedavi edilmemesi halinde yemek borusunda darlık ve kısalık, yemek borusunda tedavi edilemeyen özefajit ve ülser gelişimi, Barrett özefağus olarak bilinen yemek borusu-mide birleşim yerinde kanser gelişimi söz konusu olabilir. Bu nedenle reflu ciddiye alınması ve tedavi edilmesi gereken önemli hastalıklardan biridir.

Paylaş