Telefonla Tuvalete Girenlere Kötü Haber

0
4763
genel cerrah
genel cerrah

Dışkıda kan görülmesi hemoroid ve anal fissurun belirtisi olabilirken kalın bağırsak tümörü veya iltihabı gibi önemli hastalıkların da göstergesi olabilir. Medical Park Fatih Hastanesi Genel Cerrahi Yrd. Doç. Dr. Önder Karabay, toplumda utanma, sıkılma nedeniyle şikayetlerin dile getirilmediği bu hastalıkların erken teşhisinin çok önemli olduğunu kaydederken, tuvalette uzun zaman geçirmenin hastalığın en önemli nedenlerinden biri olduğunu dile getirdi.

Hemen hemen herkes hayatının bir döneminde hemoroid sorunuyla karşı karşıya kalıyor. Sıklıkla makattan kendiliğinden ya da dışkıyla kan gelmesiyle kendini gösteren hemoroid, 10 hastadan 4’unde hiçbir sıkâyete neden olmadan da var olabiliyor. Medical Park Fatih Hastanesi Genel Cerrahi Yrd. Doç. Dr. Önder Karabay, hastaların pek çoğunun utanmaları nedeni ile sıkâyetlerini kimseyle paylaşmadıklarını, doktora da ancak hastalık ilerledikten sonra başvurduklarını söyledi. Dr. Karabay, hemoroid ve anal fissur hastalıklarının ortaya çıkma nedenleri ve tedavi yöntemleri ile ilgili şunları söyledi;

“Anal bölgede en çok rastlanan hastalıklarından biri olan hemoroid, sık bilinen adıyla “başur”; bu bölgede yer alan hemoroidal toplardamarların genişleyerek önündeki mükozası ile beraber makattan dışarı taşmasıdır. Sürekli kabızlık sorunu yaşamak, masa başında uzun süre oturarak çalışmak, tuvalette uzun zaman geçirmek hemoroidin başlıca nedenleridir. Her 10 kişiden 8’inde görülen hemoroid hastaların utanmaları, muayene olmaktan korkmaları gibi nedenlerle genellikle geç teşhis ediliyor. Zamanında tedavi edilmeyen hemoroidler ilerleyince dayanılmaz ağrılara, şişliklere, kanamalara, kansızlık ve halsizliğe neden oluyor; bu da hastaları günlük hayatlarından kopartıyor.

Anal fissur yani diğer adıyla “makat çatlağı” işe benzer nedenlerle oluşan mükozadaki küçük yırtıktır. Hemoroid ile benzer nedenlerden dolayı ölüsur, beraberinde genellikle ağrı vardır. Tedavisi daha basit bir hastalıktır.

Her iki hastalık erken dönemde tespit edilirse; basit ilaç tedavileri ve diyet alışkanlıklarının düzeltilmesiyle kolaylıkla tedavi edilebilir.

TELEFONU BIRAK TUVALETE ÖYLE GİR
Hemoroid ve analfissuru arttıran sebeplerin başında kabızlık geliyor. Kabızlık sorunu olanların tuvalette uzun süre geçirmesi hemoroid oluşumunu kolaylaştırıyor. Bunun yanı sıra pek çok kişi tuvalete çıkarken eline bir gazete ya da dergi alıyor ve bu şekilde klozette oturma süresini uzatıyor. Şimdilerde telefon ya da elektronik tabletler de gereğinden uzun süre tuvalette oturmaya neden oluyor. Bu alışkanlıklardan vazgeçmek ve tuvalet ihtiyacı giderildikten hemen sonra klozetten kalkmak gerekiyor.

TEHLİKE ÇANLARI KİMLER İÇİN ÇALIYOR?
Aile geçmişinde kanser görüldüyse ve yaşınız 50’den büyükse, tuvalet alışkanlıklarınızda yeni başlayan değişiklikler varsa, kilo kaybınız oluyorsa kanamanızın nedeni basit bir hastalık olmayabilir. Bağırsak kanserleri benzer bulgular verebileceğinden dolayı özellikle bu risk faktörlerinden birine sahipseniz, sıkâyetleriniz ilerlemeden doktora başvurmalısınız.

SORUN KRONİKSE CERRAHİ MÜDAHALE ŞART
Günümüzde hemoroidin tedavisi için birçok yeni teknolojik ürün geliştirilmekle beraber, bunlar sadece başlangıç ve orta evredeki hastalıklarda ise yarıyor. Son evredeki hastalık gurubunda ise cerrahi olarak hastalığın neden olduğu yastıkçıkların çıkartılması gerekiyor. Anal fissurde ise ilaçlar cevap vermiyorsa yada durum kronik ise kısa süreli bir cerrahi işlemle kalıcı olarak tedavi sağlanabiliyor.

Dışkıda görülen kan önemsenmelidir. Böylece gecikmeden yapılacak bir muayene ileride tedavisi zor olabilecek sıkıntıların önüne geçebilir. Doktorunuz muayene ve gerekirse görüntüleme tetkikleri sonrası sonrası hastalığınızın evresine göre size en uygun tedavi seçeneğini sunacaktır.”

Paylaş