Çocuğunuzun sağlığını şansa bırakmayın

0
548

Sadece doğum sırasında alınabilen kordon kanı, günümüzde kan hastalıkları, anemi ve kanser başta olmak üzere 80’den fazla hastalığın tedavisinde kullanılıyor. Yaşam Bankası FamiCord Group Yetkilisi Serdar Burku, “Kordon kanı ve dokusu kaynaklı kök hücreler sayesinde, yapısal hastalıklar ve kan hastalıklarıyla karşılaşıldığı takdirde hem bebeğiniz ve varsa kardeşleri, hem de birinci derece aile fertleri için tedavi seçeneği oluşturabilirsiniz. Çocuğunuzun sağlığını şansa bırakmayın” dedi

 
Dünyadaki en mucizevi olaylardan biri; doğum. Sadece doğum sırasında alınabilen kordon kanı ise günümüzde kan hastalıkları, anemi ve kanser başta olmak üzere 80’den fazla hastalığın tedavisinde kullanılan bir şifa aracı. Türkiye’de henüz yeterli bilinç oluşmasa da kordon kanı saklama konusunda farkındalık her geçen gün artıyor. Özellikle de anneler ya da anne adayları bu konuda çok duyarlı. Avrupa’nın en güçlü aile biyobankası FamiCord Group’un Türkiye’deki iş ortağı Yaşam Kordon Kanı Bankası, kordon kanı saklama oranını artırmak için yoğun bir faaliyet gösteriyor.

 
Her şey bilinçli toplum için
Yaşam Bankası, Türkiye’de 14 yılı aşkın süredir faaliyet gösteriyor ve her ay İstanbul başta olmak üzere ülkenin dört bir yanında eğitim düzenliyor. Bu eğitimlerle anne adayları ve eşlerini alanında uzman doktorlarla, doğum koçu ve hamile eğitmenleriyle buluşturuyor. Yaşam Bankası aynı zamanda kök hücre tedavisi yapan doktorlar aracılığıyla, kordon kanının saklanmasının önemini ailelere anlatıyor. Banka, sadece 2016’da gerçekleştirdiği eğitimlerle 1.500’ün üzerinde aileyi bilgilendirdi. Bu konudaki çalışmalarını daha da genişleterek devam ettirmeyi hedefliyor.

 
Kan hastalıklarına çözüm olanağı
Yaşam Bankası FamiCord Group Yetkilisi Serdar Burku, yaklaşmakta olan Anneler Günü öncesinde dünyanın en kutsal görevi olan anneliğe adım atacak olan tüm anne adaylarını uyardı. Yalnızca doğum sırasında alınabilen, kordon kanı ve dokusunu saklama hizmetiyle ilgili olarak adayların mutlaka bilgi alması gerektiğini vurgulayan Burku, “Çünkü kordon kanı ve dokusu kaynaklı kök hücreler sayesinde, kan hastalıkları ve yapısal hastalıklarla karşılaşıldığı takdirde hem bebeğiniz ve varsa kardeşleri, hem de birinci derece aile fertleri için tedavi seçeneği oluşturabilirsiniz” dedi.

 
2002 yılında Ankara’da kurulan Yaşam Kordon Kanı Bankası, 2013 yılında Polonya Kök Hücre Bankası FamiCord Group çatısı altında faaliyet göstermeye başladı. Avrupa’nın en güçlü aile biyobankasına sahip olan ve 20 ülkede faaliyet gösteren FamiCord’da 130 binden fazla kordon kanı saklanıyor. Doğum sırasında bebeğin göbek bağı kesildikten sonra doktor tarafından alınan kordon kanı özel şartlar altında koruma altına alınıyor ve günümüzde 80’den fazla hastalığın tedavisinde kullanılabiliyor.

Paylaş