Erken tanı, kanserden kurtul

0
560

Kanser Haftası kapsamında Gaziemir Belediyesi Ata Evi Sağlıklı Yaş Alma Merkezi’nde düzenlenen Kanser ve Kanser Tarama Testleri eğitiminde; kanser, çeşitleri, nedenleri, belirtileri ele alındı. Kanser tarama testleri ve erken tanının hayat kurtardığı vurgulandı

 

Dünyada her yıl 14 milyon insanın yakalandığı ve 8 milyondan fazla kişinin ölümüne sebep olan kanser hastalığı, Gaziemir Belediyesi ile Gaziemir Toplum Sağlığı Merkezi’nin düzenlediği ‘Kanser ve Kanser Tarama Testleri’ eğitiminde ele alındı. Kanser Haftası kapsamında Gaziemir Belediyesi Ata Evi Sağlıklı Yaş Alma Merkezi’nde düzenlenen eğitimde kanser, kanser çeşitleri, kanserin nedenleri, belirtileri, tarama testleri, erken tanının önemi ve kanserden korunma yöntemleri hakkında bilgi verildi.

 

Gaziemir Toplum Sağlığı Merkezi Başkanı Dr. Fatma Boya, Gaziemir Toplum Sağlığı Merkezi Kanser Erken Teşhis Tarama ve Eğitim Merkezi’den Dr. Sinem Doğanay, Hemşire Sema Durğut’un Ata Evi üyelerine verdiği eğitimde kanserin çok yaygınlaştığı anlatıldı, erken tanının ve tarama testlerinin önemi dile getirildi. Eğitimde, kalp ve damar hastalıklarının neden olduğu ölümlerin ardından kanser nedeni ile ölümlerin dünyada ikinci sırada yer aldığının altı çizildi. Sigara, stres, hormonlu gıdalar, çevre kirliliği, bilişim cihazlarından yayılan radyasyon, düzensiz beslenme, hareketsiz yaşam, genetik faktörler başta olmak üzere yüzlerce etkenin bu hastalığa neden olabildiğini anlatan uzmanlar, herkesin bu davranış biçimlerine uzak durması gerektiğini ifade etti.

 

TARAMA TESTLERİ HAYAT KURTARIYOR

Tarama testlerinin önemini anlatan hekimler taramalarla özellikle meme kanseri, rahim ağzı kanseri, cilt kanseri, prostat kanseri ve bağırsak kanserlerinin çok kolay yöntemler ile erken teşhis edilebildiğini vurguladı. Meme kanseri için 40-69 yaş grubundaki kadınların 2 yılda bir mamografi çektirmeleri, rahim ağzı kanseri için 30-65 yaş grubundaki kadınların 5 yılda bir smear testi yaptırmaları ve kalın bağırsak kanseri için 50-69 yaş grubundaki her kadın ve erkeğin 2 yılda bir dışkıda gizli kan baktırmaları gerektiğinin altını çizildi.

Paylaş