İmplant Tedavisi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

0
573

Bir dişin herhangi sebeplerle kaybedilmesinden dolayı diğer dişler kayarak o boşluğu doldurmaya çalışacaktır.  Malatya implant eksik dişlerin yerine konması amacı ile çenenin içine yerleşen ve çoğunlukla vida şeklinde olan yapay bir diş köküdür. Vücut titanyumu vücudun bir parçası olarak algıladığından İmplant titanyumdan yapılmaktadır. Bu işlem sırasında komşu dişlere herhangi bir müdahalede bulunulmaması ve çiğneme hissinin normale en yakın olmasından dolayı hekimler tarafından çokça tercih edilen bir tedavi yöntemidir.

 

    İmplant ile ilgili yayılan yanlış bilgileri ele alalım. İmplant tedavisi çok pahalı olur, İmplant tedavisi hastaya çok ağrı verir, kemik erimesi olan hastalara İmplant uygulaması yapılmaz, implant tedavisi yaş aldıkça yapılma ihtimali azalır. Tedavi henüz yeni olduğu için daha deneysel aşamadadır. Gerçek diş gibi görülmüyor ve hissedilmiyor. Tedavi süreci uzun gibi birçok yanlış bilgi toplumca bilinen yanlış varsayımlardır.

İmplant uygulaması genel olarak 2 aşamalıdır. İlk aşamada İmplant uygulanacak bölgeye lokal anestezi yapılır ve bu tedavi sürecinde ağrı hissetmenizi engeller. Anesteziden sonra İmplant yerleştirilecek bölgedeki diş eti dikkatlice kaldırılır ve implant yerleştirilir. İmplant’ın kemikle bütünleşmesinin ardından üzeri kapalı olan İmplant’ın üstü açılarak dişi taklit eden kısım yerleştirilir ve protez işlemine başlanılır. İmplant uygulaması sırasında ağrı hissetmezsiniz çünkü lokal anestezi yapılır. Titanyum doku dostu olduğundan doğal koşullarda vücut tarafından reddedilme riski yoktur fakat gerekli diş bakımı uygulanmadığı takdirde implant uygulamasını kaybetme riski olacaktır.

Kimlere İmplant uygulanmaz dersek, baş ve boyun bölgesinde radyoterapi almış hastalar, kemik gelişimini tamamlamamış genç bireyler, diyabet hastaları ve hemofili hastaları doktorları ile görüştüğü ve sağlık durumunun el verdiği ölçüde implant yapılmasına hekimler tarafından izin verilebilir.

  İmplant diş bakımı nasıl olmalıdır. Doğal diş bakımında olduğu gibi ağız bakımı implant için önem arz etmektedir. Aksi takdirde nasıl doğal dişlerinizi kaybediyorsanız implantlarınıza kaybetme riskiniz artacaktır. İmplant dişinizi doğal diş ve diş etlerinin bakımı yapılıyorsa fırçalayıp gerekli temizlik koşullarını yapmanız halinde kızarıklık, şişlik ve kanamanın önüne geçmiş olacaksınız.

 

Paylaş