Çocuklarda yaz hastalıkları mercek altına alınıyor

0
313

Acıbadem Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Sibel Aka, nemli ve sıcak geçen yaz aylarında dış mekânlarda daha çok zaman geçiren çocuklarda sık görülen hastalıkları anlatmak üzere 22Ağustos Salı günü saat 14.00’da Çocuklar Ülkesi KidZania’ya geliyor. KidZania Anneleri Facebook sayfası üzerinden katılımını bildiren anne ve babalara ücretsiz olan bu etkinlikte, Dr.Aka “Çocuklarda sık görülen yaz hastalıkları ve korunma yolları” başlıklı konuşmasıyla, yaz ishalleri, isilik, dış kulak yolu, el- ayak ve ağız hastalığı, güneş çarpması, alerjiler, sinek – böcek ısırıkları, kazalar ve zehirlenmeler gibi yaz hastalıklarının ilk müdahale ve önlemleri hakkında aileleri bilgilendirecek.

Acıbadem Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı YardımcıDoçent Dr. Sibel Aka, sıcak ve nemli geçen yaz ayları boyunca dış ortamlarda daha çok vakit geçiren çocukların yaşadığı sağlık problemlerini 22 Ağustos Salı günü KidZania’da mercek altına alacak. Dr. Aka saat 14.00’da başlayacak konuşmasında, ‘Çocuklarda sık görülen yaz hastalıkları ve korunma Yolları’nı ebeveynlerle paylaşacak. Katılımın ücretsiz olduğu etkinliğe kayıt için Facebook üzerinden Kidzania Anneleri sayfasına üye olabilirsiniz.

Seminerinde dış kulak iltihabından uzun süre suda kalmanın zararlarına, isiliği önleme yollarından el-ağız-ayak hastalığı ve sıcak çarpmasına kadar tüm çocuk hastalıklarına değinecek olan Dr. Aka, ebeveynlerin dikkat etmesi gereken önlem ve ilk müdahalenin öneminivurgulayacak. Beslenme konusunda da dinleyenleri bilgilendirecek olan uzman doktor, ihmal edilmemesi gereken hijyen kurallarının da altını çizecek.

DENİZ DE HASTA EDEBİLİR


Denizden kaynaklanan yüzücü kulağı olarak da bilinen, dış kulak yolundaki iltihaba bağlı önce kaşıntı, tıkanıklık hissi ile başlayıp, daha sonra hassasiyet ve ağrı ile seyreden dış kulak iltihabını anlatacak olan Dr. Aka, uzun suda kalmanın zararlarından ve yüzme sonrası doğru kurulanmanın öneminden bahsedecek. Uzman Doktor, konuşmasında ayrıca bir virüs enfeksiyonu olup, ateş, boğaz ağrısı özellikle ağız civarı, el ve ayaklarda yoğun, içi su dolu kızarıklıklar şeklinde görülen, daha çok oyun çocuklarında, havuz ve parklarda temas sonucu bulaşan el – ağız – ayak hastalığı karşı alınması gereken önlemleri de anlatacak.

Sibel Aka kimdir?


İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’ndeki eğitimini 1986’da tamamladı. 2008 yılına kadar Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Başkent Üniversitesi Tıp Fakültesi , Kadıköy Şifa Hastanesi Ataşehir Tıp Merkezi gibi Türkiye’nin en önemli sağlık kuruşlarında görev aldı. Türk Pediatri Derneği’ne üyeliği bulunan Yrd. Doç. Dr. Sibel Aka, 2008 yılından beri Acıbadem Sağlık Grubu’nda ve 2010 yılından itibaren Acıbadem Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilimdalında çalışmaktadır.

 

KidZania Hakkında;


2014 yılında açılan KidZania, toplam 8 bin metrekarelik bir alanda faaliyet gösteriyor. Çocuklara uygun boyutlarda tasarlanmış, gerçek bir şehir düzenlemesine sahip olan KidZania Çocuklar Ülkesinde, hastane, itfaiye, tiyatro, arkeoloji müzesi, üretim fabrikaları, havacılık akademisi, diş sağlığı merkezi, banka, stadyum gibi çok sayıda aktivite bulunuyor. KidZania’da çocuklar gerçek dünyanın bir simülasyonu ile geleceğe hazırlanırken; bol bol eğlenme ve öğrenme olanağı buluyor. 4-14 yaş aralığındaki çocukları ağırlayan KidZania’da, 7 yaşın üstündeki çocuklar anne ve babaları olmadan diledikleri gibi vakit geçirebiliyor. İsteyen ebeveynler ise KidZitter hizmeti ile çocuklarını KidZania’ya emanet edebiliyor. Aktivitelerin yanı sıra, özel alanlarda kutlamaların da yapıldığı KidZaina’da, çocuklara özel doğum günü partileri de düzenleniyor.

Paylaş