Çocuklarda Zeka Gelişimi

0
329

Yapılan araştırmalar çocuklarda zeka gelişiminin birçok faktöre bağlı olduğunu ortaya koymuştur. Hamilelik süreci, beslenme ve genetik faktörler bunlardan bazılarıdır. Ayrıca okul öncesi eğitim ve okulda alınan eğitim de oldukça önemli bir yer tutmaktadır.

Hamilelik sürecinde düzenli olarak kontrollerin yapılması, doğal besinlerin tercih edilip yapay besinlerden uzak durulması, okul öncesinde aile tarafından yapılan etkinlikler ve okulda yapılan faaliyetler zeka gelişimine etki etmektedir.

Tüm bunların yanı sıra hayal gücü, çocuklarda zeka geliştirici oyunlar ile beraber en önemli itici güçlerinden biridir. Zeki ve sağlıklı bir çocukluğun yaşanması ve ileride de iyi bir birey olmak için yaratıcılık oldukça önemlidir.

Bu noktada hayal gücü yaratıcılığı tetikleyen önemli faktörlerden biridir.Çocukların içinde uyumakta olan yaratıcı gücün uyandırılması için, yardımcı ögelere başvurulabilir. Bu öğelerden en çok dikkat çekenlerin başında, çocukların hayal gücünü alevlendiren ve hayal kurmaya yönlendiren çocuk kitaplarıdır gelmektedir.

Bilindiği gibi ilkokul dönemi, çocuk gelişiminde en önemli evrelerden biridir. Çocukların ilk defa sorumluluk sahibi oldukları ve ebeveynlerinden başka bir eğitmenle daha tanıştıkları bu dönemde; zekalarının geliştirilmesi ve yeteneklerinin doğru alanlara yönlendirilmesi hayati önem arz ediyor.

Bu dönemde yine çocuk kitapları, verilen ödevler kadar önemlidir. Çünkü kitaplardaki büyülü dünya, zeka gelişimine katkıda bulunduğu gibi, çocukların oyun dünyalarını da genişlemesine yardımcı olur.

Paylaş