Modern Bir Ofis Görünümü İçin Duvar Bölme Sistemleri

0
851

Mekânlar, kişiler üzerinde değişik etkiler bırakır. Aslında her mekânın kendine özgü bir dili vardır. Bir kapıdan içeri girdiğinizde o mekân için sizde uyandıracak ilk izlenim son derece önemlidir. İlk izlenim kötü olduğu takdirde şüphesiz ki o mekândan en kısa süre de çıkmak isteyeceksiniz. Ancak durum tam tersi olduğunda ise mekânda daha uzun süre kalmak ve işinizi acele ettirmeden yapmak isteyeceksiniz.

İş yerleri için bu durum son derece önemlidir. İş yaptığınız insanların yanı sıra, çalışanların ergonomik ve daha huzurlu bir ortamda verimliliği artacaktır. Örneğin; her çalışan için tasarlanmış bölümler kullanılırsa çalışma ortamı verimi yükselecektir. Büyük mekânlar da özellikle oda sayısı yetersiz olduğu için çeşitli yöntemler geliştirilmiştir.

Duvar Bölme Sistemleri:

Bu sistemler en çok oldukça geniş olan alanlar için tercih edilirken, küçük iş yerleri için de daha fazla oda veya bölüm oluşturulmasını sağlayacak şekilde dizaynlar yapılabilmektedir. Peki, bu bölmeler nasıl ve hangi malzemelerden yapılmaktadır? Kullanılan malzemeler genelde, cam, ahşap, alüminyum gibi malzemelerdir. Mekânın yapısına ve özelliğine göre belirlenen bu malzemeler istenilen ölçülerde dizayn edilebilir. Cam kullanılacaksa yarım veya yerden tavana kadar yapılabilmektedir. Ya da yarı cam ve ya yarı ahşap şekilde de dizayn edilebilir. Sadece karar vermekle işe başlanacaktır.

Doğru Malzeme ve Doğru Tasarım:

Mekânlar da iyi bir ön keşif yapılması gerekmektedir. Işığın geldiği taraftan, odalara giriş çıkış yapılan kapılara veya en çok kullanımı olan alanlara göre uygun yer ve malzeme seçimi son derece önemli kriterlerdir. Bu kriterler sayesinde ise ekonomik fiyatlandırma buradan yapılabilir. Çünkü mekan ve malzemeler belirlendikten sonra geriye üretim aşaması kalmaktadır. Ölçüler belirlendiği için sonradan ilave edilecek bir şey kalmayacaktır.

Mekanlara hem şıklık katacak, hem yerden tasarruf etmeyi sağlayacak hem de ergonomiyi arttıracak  duvar bölme sistemleri uzun yıllarda kullanılabilmektedir. Dayanıklılığından şüphe duyulmadan mekan var oldukça duvar sistemi de sağlamlığını koruyacaktır. Duvar bölme sistemleri beton duvarlar örme veya ciddi tadilat gerektiren işleri kolaylaştırmaktadır. Üstelik bunun hem şık hem de ekonomik bir şekilde olmasını sağlamayı hedeflemiştir.

Paylaş