Diyet Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar

0
267

Diyet Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar

Kilo vermek istiyorsanız duyacağınız ve okuyacağınız her bilgi doğru olmayabilir. Size diyet ile ilgili doğru bilinen yanlışlar ile ilgili bilgi vereceğiz.

Sıkı Bir Diyet İle Kilo Verebilirsiniz

Kendinize çok katı ve kesinlikle aşmamanız gereken yasaklar koyarsanız bu durumda kendinizi çok kısıtlanmış hissederseniz. Kendinize hoşgörülü davranarak arada sırada kaçamak yapabileceğiniz daha esnek bir diyet programı hazırlamak diyet yapma fikrinden sıkılmamanızı sağlayacaktır.

Ara Öğün Kilo Aldırır

Ara öğünler kan şekerinizi dengede tutan ve açlık krizlerinizi önleyen öğünlerdir. Sağlıklı atıştırmalıklar ile yapacağınız ara öğünler, öğünlerde aldığınız kaloriyi dengede tutmanızı ve diyet boyunca daha istikrarlı bir şekilde kilo vermenizi sağlayacaktır.

Karbonhidratları Unutmak Zorundasınız

Düşük karbonhidratlı diyet uzun dönemde size zarar verebilir. Karbonhidratları tamamen kesmek kalp hastalıkları başta olmak üzere pek çok rahatsızlığın oluşmasına neden olabilir. Karbonhidratları tamamen kesmek yerine daha sağlıklı esmer pirinç, yulaf, tatlı patates gibi daha sağlıklı karbonhidratları tüketmeniz diyetinizin seyrine olumlu etkide bulunacaktır.

Akşam Yemeği Yemezseniz Hızlı Kilo Verirsiniz

Son derecede zararlı olan bu bilgi günlük kalori ihtiyacınızın aşağısına düşmenize ve uzun vadede daha hızlı bir şekilde kilo almanıza neden olacaktır.

Yağı Kesin

Sağlıklı yağları tüketmelisiniz. Avokado yağı, susam yağı, hindistancevizi yağı ve zeytinyağı gibi yağlar son derecede sağlıklı olup kilo verme sürecinizde size yardımcı olacak olan yağlardır. Dikkat etmeniz gereken şey diyet yaparken yağ tüketiminde aşırıya kaçmamanız olacaktır.

Moda Diyetler Çok Hızlı Kilo Vermeyi Sağlar

Moda diyet diye sunulan diyetler genelde çok düşük kalorili şok diyetler olup metabolizma hızınızın bozulmasına, hastalıklara ve uzun vadede kilo alımına neden olmaktadır. Bu neden ile ihtiyaçlarınıza cevap verecek, sağlıklı diyetleri uygulayın.

Ağırlık Kaldırmak Aşırı Kas Yapar

Ağırlık kaldırmak kadınların korkulu rüyasıdır. Çoğu kadın diyet yaparken kesinlikle ağırlık çalışmaması gerektiğine inanmaktadır. Oysaki ağırlık vücuttaki kasları sıkılaştırarak ve geliştirerek hem kalori yakma hızınızı arttırır hem de daha sağlıklı ve fit görünmenizde size yardımcı olur.

Meyve Tüketmek Kilo Aldırır

Meyveler oldukça lifli besinlerdir ve günlük ihtiyacınız olan pek çok mineralin ve vitaminin ana kaynağıdır. Meyve tüketimi diyet esnasında açlık krizlerini önlemenizde ve sindirim sisteminizi hızlandırmanızda sizlere yardımcı olur. Porsiyonlarınıza dikkat ederek meyve tüketebilirsiniz.

Ekmeği Kesmeniz Gerekir

Ekmek pek çok B vitamini içeren, daha uzun süre tok kalmanızı sağlayan bir besindir. Ekmek tüketimini kesmek yerine diyet yaparken tam buğday unlu ekmek tüketmek diyetinizin başarılı ve sağlıklı bir sürdürmenizde size yardımcı olacaktır.

Paylaş