Zayıflamak İçin Yapılması Gerekenler

0
244
zayiflama
zayiflama

Vücuttaki aşırı yağlanma, sağlık açısından zararlı hale gelebilir. Hareketsiz yaşam ve fast food yiyecekler başlıca kilo alma nedenlerinden.

Psikolojinizi Hazırlayarak Kilo Verin

Kilo vermeye başlamadan önce ruhsal durumunuzu kalıcı şekilde iyi yapmaya çalışın. Yani, neden kilo vermek istediğinizi Zayıflama  nedenlerinizi iyi belirleyin. Örneğin bir kişiyi kıskanıp da onun gibi fiziksel özelliklere sahip olmak yerine kendiniz için geçerli ve sağlıklı nedenler bulun. Başkalarından bağımsız, uzun vadede sağlıklı olmak iyi bir neden olabilir.

Akşam 8’den Sonra Tüketimi Durdurun

Ortalama on iki bir civarında uyuduğunuz düşünülürse,midenizde yemek kalmaması için akşam en geç 8 de öğünü tamamlamanız ve sonrasında bir şey almamanız gerekir. Çünkü bu saatten sonra  metabolizma yavaş döneme geçer. Bu nedenle de zayıflama  süreci de aksama yapacaktır. Eğer dayanılmaz bir açlık varsa da bir iki tane ceviz, badem tüketilebilir. Kan şekerini yükseltmeyen atıştırmalık alınabilir.

Çok Sıvı Tüketin

Düzenli olarak her gün 2 litre sıvı tüketmek zayıflama  sürecinin en önemli aşamalarından biridir. Su ile diyet verimini artırabilir ve düzenli tuvalete çıkabilirsiniz. Diğer türlü kabızlık durumu olacaktır. Ancak sıvı içeren içeceklerde dikkatli olmak gerekir. bitki çayı, kahve, çay tüketimi sınırlı olmalıdır. Su  tüketimi kendinizi tok hissetmenizde de etkili olacaktır.

Ara Öğün Yapın

Zayıflama  sürecinde yapılması gereken en önemli uygulamalardan biri öğün atlamamak ve  ara öğün yapmaktır. Bunun temel nedeni metabolizmanızın hızlı çalışmasını sağlamak ve  bu şekilde zayıflama sürecini durdurmamaktır. Uzun süre aç kalan bir vücut kendini korumaya alır ve yavaşlar. Bu da az enerji yakılması demektir.

Yüksek Kalorili Rafine Ürünlerden Uzak Durun

En iyi  Zayıflama  adımlarından biri kalorisi yüksek rafine atıştırmalıklardır. Marketlerdeki paketli tüm tatlı ve tuzlu atıştırmalıklar bu gruba girebilir.  Yiyeceklerinizi olabildiğince doğal şeker ile hazırlamak gerekir. Meyveler en sağlıklı tatlı ihtiyacını gideren yiyeceklerdir.  İşlem gören her yiyeceğin doğal olandan daha sağlıksız olduğu düşünülebilir. Ancak diyet yaparken birkaç haftada bir bitter çikolata ya da sütlü tatlı ile kendinizi de ödüllendirebilirsiniz. Bu şekilde zayıflama sürecinde ruhsal çöküntüden kaçınmış olursunuz.

 

Uzun Vadeye Yayın

Zayıflama süreci kısa bir zaman içinde olursa, metabolizmanız zarar görür. Bu da bağışıklık sisteminizin hastalıklarla daha zor mücadele etmesi demektir. Ayrıca verilen kiloların hızlı şekilde geri alınması anlamına da gelebilir. Bu nedenle mümkünse bir diyetisyen sonrasında zayıflama  süreci başlatılmalı ve en sağlıklı süre belirlenmelidir. Uzun vadede aşırı zorlanmadan verilen kilolar, hem fiziksel hem de ruhsal yıpranmaları engeller.

Paylaş