Invisalign Tedavisinin En Büyük Avantajı Nedir?

0
190

Invisalign Tedavisinin En Büyük Avantajı Nedir?

Geleneksel braketler yöntemlerine göre daha konforlu olan şeffaf plaklar ile tedavi, ağız içine herhangi bir tel ya da metal parçası yerleştirilmediğinden ağızda herhangi bir batmaya ya da yara oluşumuna yol açmıyor.

Geleneksel tel tedavisine göre daha ağrısız ve acısız olan bu yöntemin hastanın konuşma yeteneğine herhangi bir olumsuz etkisi bulunmuyor.

Böylelikle hastanın bu plakları, sunumlarda ya da toplantılarda çıkarmasına gerek kalmıyor.

En önemli özelliği ve en büyük avantajı, günlük yaşantımızı hiçbir şekilde olumsuz anlamda etkilememek olan bu tedavide ağza yerleştirilen şeffaf plaklar, ağızda neredeyse görünmüyor, yani hasta tedavi boyunca istediği gibi gülmeye ve kahkaha atmaya devam edebiliyor.

Hasta, bir şeyler içerken, dişlerini fırçalarken ya da yemek yerken plakları kolaylıkla çıkarabiliyor. Tedavide metal olmayan, tamamen yumuşak plaklar kullanıldığından hastanın diş ve diş etleri bu plaklardan hiçbir şekilde rahatsızlık duymuyor.

Braketlerin aksine hasta, yemek esnasında bu plakları çıkarabiliyor, istediği zaman dişlerini fırçalayabiliyor ya da diş ipi kullanabiliyor.

Randevuda herhangi bir tel ayarlaması ya da tel değişimi yapılmadığından randevu oldukça kısa sürüyor. Hasta tıpkı tedavi sonrasında olduğu gibi tedavi öncesinde de dişlerin nasıl olacağını görebiliyor.

Invisalign tedavisi, gençlerin yanı sıra yetişkinlere de kolaylıkla uygulanabiliyor.

Normal Diş Teli ile mi Yoksa Invisalign ile mi tedavi daha kısa sürer?

Invisalign tedavisinin süresi, vakaya göre değişiklik gösteriyor. Tedavide bilgisayar teknolojisi kullanıldığı için ağızda hareket istenmeyen bölgeye hiçbir şekilde kuvvet uygulanmıyor.

Tedavinin en önemli avantajı, fazla kuvvetle diş hareketlerini yavaşlatmaması olarak ön plana çıkıyor.

Tedavinin bitiş süreci net olarak hastaya bildiriliyor, hatta hasta hangi ayda hangi dişlerinin nasıl görüneceğini 3 boyutlu olarak görebiliyor.

Standart ortodontik tedavi süresine göre daha kısa olabilen Invisalign tedavisi yani telsiz ortodontik tedavi gören hastalar, tedavinin ne zaman biteceğini bildiklerinden süreye dair herhangi bir kaygı duymuyorlar.

Şeffaf Plak Tedavisi Benim İçin Uygun mu?

Hastaların en çok merak ettiği konular arasında bu tedavinin onlar için uygun ve doğru tedavi olup olmadığı olarak ilk sırada bulunuyor.

Bu sorunun yanıtını almak isteyen hastaların mutlaka bir ortodonti uzmanına görünmeleri ve ortodontik muayene olmaları gerekiyor.

Tıpkı tel tedavisinde olduğu gibi şeffaf plak yani telsiz ortodontik tedavi uygulamasında da hekim tarafından gerçekleştirilen teşhis ve planlamanın doğru ve düzgün olması önem arz ediyor.

Maalesef ki yanlış bir teşhis ve tedavi ile istenilen sonucu almak pek de mümkün olmuyor. Bu yüzden telsiz ortodontik teşhis ve tedavisinin muhakkak alanında uzman bir ortodonti uzmanı tarafından yürütülmesi gerekiyor.

Bu yazıda Çukurambar Diş Kliniği Ada Dent sitesinden yararlanılmıştır.

Kaynak: http://www.adadent.com.tr/seffaf-plak-tedavisi-benim-icin-uygun-mu

Paylaş