Kansere Neden Olan Gıdalar

0
179

Bu gıdaları hayatınızdan çıkarın Kanser hastalığına davetiye çıkaran 6 gıda

Bazı gıdalar sağlığa zararlı olmakla birlikte kanseri de önemli ölçüde tetiklemektedir. Bu yazımızda kanser riskini artıran gıdaları sizler için araştırdık.

2018 yılı rakamları baz alındığında dünyada gerçekleşen ölümlerin yaklaşık %12 si kanser vakalarından kaynaklı. Kanser hastalıklarında genetik faktörler ile birlikte; aşırı stres, yetersiz ve sağlıksız beslenme ve çevre kirliliğinin önemli etkileri bulunmaktadır.

Bu yazımızda onkoloji uzmanları ve diyetisyenlerin görüşleri doğrultusunda kanseri tetikleyen gıdalara bir göz atacağız.

İşte kanser olma riskini olabildiğince arttıran ve çok tüketilen 6 gıda

Margarin ve trans yağ

Margarinler esterifikasyon yolu ile üretildiği için içerisinde hem doymamış hem de trans yağlar bulunmaktadır. Bu yağlar ise hücrelerin bozulmasına neden olmaktadır.

Rafine Şeker

Aslında sağlıklı kişilerde de kanser hücrelerinin bulunduğu bilinen bir durumdur. Vücuda alının şekerler ise bu kanser hücrelerinin artmasına sebep olabilir. Artan kanser hücreleri süreç içerisinde sağlıklı olan hücrelerin de bozulmasına neden olarak kişiyi kanser yapabilmektedir.

Konserve Ürünler

Son zamanların gözde ürünlerinden olan konserveler aslında kanseri tetiklemektedir. Özellikle konserve domatesler bu alanda başı çekiyor. Teneke kutuların yıkanmasında BPA maddesi kullanılmaktadır. Bu maddenin tenekedeki kalıntıları ve domatesteki asit bir araya gelerek sağlığımız için zararlı hale dönüşmektedir.

Yapay Tatlandırıcılar

Bu tür gıdalarda aspartam adı verilen bir madde bulunmaktadır. Aspartam ise direkt olarak kanserojen maddeler arasında sayılır. Hatta yapay tatlandırıcıların beyinde tümör oluşturduğu da bilinmektedir.

Paketli Soslar

Paketli olan hemen hemen her üründe gıda koruyucusu kullanılmaktadır. Bu koruyucular genellikle E200 – E300 arasında bulunan kodlar ile belirtilir. Paketli olan soslarda ise E240 ve E300 yani, formaldehit ve askorbik asit adındaki kanserojen maddeler haddinden fazla bulunmaktadır.

İşlenmiş Et Ürünleri

Bu tür gıdalar arasında sosis, sucuk ya da salam sayılabilir. Bu ürünlerde ise aşırı miktarlarda sodyum ve koruyucu maddeler bulunur. Bu kimyasallarda kansere neden olabilmektedir.

Paylaş