İmplant Uygulaması ve Fiyatları

0
138

Ağızdaki dişlerin eksikliği özellikle estetik olarak kötü bir görünüm anlamına gelmektedir. Günümüzde teknolojik gelişmelerin artmasına bağlı olarak eksilen dişler implant tekniği ile yerine konulabiliyor. Kişiler açısından en önemli konu ise bu işlemin yapılması sırasında diğer dişlerin zarar görmemesi.

İmplant uygulamaları ile ilgili pek çok insanda farklı ve hatalı inanışların olduğu söylenebilir. Ancak uygulamaların uzman hekimler tarafından yapılması hem ağız sağlığı hem de vücut sağlığı açısından önem taşımakta.

Çene kemiğinin ve diş etinin durumu implant uygulamaları açısından büyük bir öneme sahiptir. İmplant, asıl olarak eksilmiş olan dişlerin tekrar işlevsel bir şekilde kullanılmasını sağlayabilmek ve estetik olarak görünümünü iyileştirebilmek için çene kemiği içine yerleştirilen bir yapay diş olarak tanımlanabilir. Bu yüzden implant uygulamasının yapılacağı alanda çene kemiğinin bu uygulamaya izin verecek kadar geniş ve implant vidasının girebileceği kadar derin olması gereklidir. Çene kemiğinin sağlıklı olması burada uygulamanın sağlıklı sonuç vermesi açısından önemli ve gereklidir. Bunlara ek olarak tedaviye başlamadan önce ve implantın ağızda geçirdiği süre boyunca diş etlerinde bir sağlık sorununun bulunmaması gereklidir.

İmplant uygulamalarını yapacak olan hekimlerin mesleki deneyimleri ve implant fiyatları da önem arz eden diğer bir konudur. Uygulamayı yapacak olan diş hekiminin konu ile ilgili aldığı eğitimler ve uygulama deneyimleri de tedavinin sağlıklı bir şekilde yürümesi açısından önemlidir.

Tedaviye başlamadan önce ve tedavi sonrasında diş etlerinin sağlıklı kalabilmesi önem taşır. Bu nedenle tedaviden sonraki ilk 3 ile 6 aylık dönemde implant üzerine gelebilecek olan yüklerin azaltılması gerekmektedir.  İmplant uygulamalarının ardından enfeksiyon riski nedeniyle sigara içilmesi tavsiye edilmemektedir.

Bir ya da daha fazla dişin eksik olması durumunda uygulanabilen implant uygulamaları ile yerine konulan dişler, kişilerin estetik görünümlerinin iyileşmesinin yanında fiziki olarak sağlık açısından da önemlidir. Dişlerin tam olarak işlevini görebilmesi sağlıklı bir çiğneme ve besinlerin öğütülmesi için gereklidir. Böylece sindirimin sağlıklı olması sağlanabilir. Bunun yanında estetik olarak kişinin özgüvenin artması da söz konusu olabilmektedir.

İmplant tedavisinde önem arz eden ve uygulamanın başarısına doğrudan etki eden önemli konuların başında kemik dokusunun durumu gelmektedir. Bu nedenle kemik dokusunun tespit edilmesi ve buna göre uygulamaların gerçekleştirilmesi gerekir. İmplant uygulamasına başlamadan önce mutlaka radyolojik tetkiklerin yapılması gereklidir.

Bu tetkiklerin sonucunda kişinin kemik yapısının ve genel olarak sağlık durumunun uygun olması sonucunda yaş sınırı olmaksızın uygulama yapılabilmektedir. Bu bağlamda sağlıklı olmanın yaş faktöründen daha önemli olduğu söylenebilir. Pek çok yaşlı hastanın cerrahi olarak taşıdıkları risk genç ancak sağlık sorunları olan hastalara oranla daha azdır. Bu tür uygulamalar kemik gelişiminin tam olarak sona ermediği çok genç kişilerde tercih edilmemelidir.

İmplant insan vücudu için bir yan etkisi olmayan maddelerden üretilmektedir. Bu maddeler yıllar süren ar-ge çalışmaları sonucunda ortaya çıkarılmış ve uygulamalarda kullanılmıştır. Bu maddeler genel olarak titanyum gibi vücuda zarar vermeyecek maddelerdir. Vücut bu tür maddeler için antijen üretmez ve diğer organ nakillerinde olduğu gibi “vücudun reddetmesi” durumu söz konusu olmaz. Buna ek olarak tıbbi olarak hiçbir çalışmada implantların kansere neden olabileceğine dair bir bulguya rastlanmamıştır.

İmplant uygulamalarının süresi uygulama sayısına bağlı şekilde değişiklik gösterebilir. Ancak günümüzde ortaya çıkan teknik gelişmelere bağlı olarak bu uygulamalar kısa süreler içerisinde gerçekleştirilebilmektedir. İmplant uygulamasının ardından ortaya çıkacak muhtemel ağrılar diş çekimi ağrılarından farklı olmamaktadır. Tedavi sürecinin sorunsuz olarak bitirildiği durumlarda kişiler implantların varlığını dahi hissetmediklerini ifade etmektedirler.

Bu uygulamalarda kişinin isteğine göre lokal veya genel anestezi yapılabilmektedir.

Yapılan uygulamalarla ağız içine yerleştirilen implantların kullanım ömrü ise pek çok etkene bağlı olarak değişmektedir. Kişinin genel ağız ve diş sağlığına dikkat etmesi ve bakımlarını düzenli olarak yapması (günde en az 2 kez diş fırçalamak, diş ipi ve gargara kullanımı gibi) etkenler implant ömrünü uzatmaktadır.

https://www.implantdental.gen.tr/

Paylaş