İşitme Cihazı

0
121

İşitme Cihazı 

İnsanoğlu sosyal bir varlıktır. Toplu olarak yaşar ve birbiriyle sürekli iletişim halindedir. İletişim kurmak için sesleri kullanır, sesler ise işitme organı olan kulak tarafından alınarak beyne iletilip anlamlandırılır. Böylece insan çevresi ile iletişimi sağlar. Geçirilen bir hastalık, doğuştan bozukluk, yaşlanma ya da travma gibi sebeplerle azalan işitme insanların sosyal hayattan kopmasına, depresif bir ruh haline girmesine, içe kapanmasına sebep olabilir. Bu yüzden insanlık için işitme cihazı çığır açan bir buluştur. Günümüzde artık bu cihazlar gözlük kadar sık kullanılır hale gelmiştir.

  Nasıl Çalışır?

  Toplu halde yaşamanın en büyük gereklerinden olan sözlü iletişimin doğru anlaşılabilmesi için işitmenin önemi tartışılamaz. İşitme cihazı esas olarak sesleri çeşitli teknolojik desteklerle yükselten, gerekirse seste değişiklik yapan, kulağın duyabileceği şekle getiren elektronik cihazlardır. Basitçe anlatırsak bir cihaz, mikrofonu ile sesi alır, sinyallere çevirir. Küçük bir amplifikatör ile bu sinyalleri yükseltir ve hoparlörü ile yükselen ses sinyallerini tekrar akustik hale getirerek kulağa iletir. Böylece kulak içinde ses duyulabilir yüksekliğe ulaşır. Bunların hepsi kulağınıza taktığınız o küçücük pilli cihaz ile yapılır.

  Kimler Kullanır?

  İşitme cihazı kullanacak kişinin işitme güçlüğü ya da kaybı odiometrik testlerle ortaya konmuş ve bir Kulak Burun Boğaz hekimi tarafından onaylanmış olmalıdır. Hastanın işitme kaybının sebebi, güçlüğün derecesi önemlidir. Genellikle iç kulak kaynaklı kayıplarda kullanılmakla birlikte bazı orta kulak problemlerinde de çözüm sağlayabilmektedir. Doğru cihazın doğru hastaya verilmesi esastır, aksi halde baş ağrıları, baş dönmeleri, mide bulantıları gibi çeşitli yan etkiler görülebilmektedir. 

  Cihazların Tipleri 

  Genellikle işitme cihazları ses iletimini hava yolu ve kemik yolu kullanarak sağlayan işitme cihazları olarak ikiye ayrılır. Cihazların bir ya da iki kulağa da takılması gerektiği, hangi tipin seçileceği önemlidir. Ayrıca hastaların uyum sorunu yaşamaması için iyi bir eğitim verilmesi gereklidir. Genelde ilk günler cihazın evde kullanımı önerilir. Arada çıkarılıp ara verilmeli ve bir kaç günlük alışma devresi sonrası dışarı çıkması tavsiye edilmelidir. Siser sağladığı teknolojik çeşitlilik ve yaygın hizmet ağı ile bilgi almak istediğiniz her zaman yanınızdadır.

Paylaş