Kanser Tedavisi Nedeniyle Saç Dökülmesine Dair Yapabileceğiniz 7 Şey

0
119

Kanser Tedavisi Nedeniyle Saç Dökülmesine Dair Yapabileceğiniz 7 Şey

Kanser yıllardır tedavisi aranan, hücrelerin kontrolsüz çoğalması ile oluşan yüzden fazla hastalık grubudur. Kanser hastalarının çokça gördüğü tedavi yöntemi olan kemoterapi kanser hücreleri ile saç hücrelerini de etkiler. Bazı ilaçlar kemoterapide saç dökülmesi sorununa neden olur. Peki, biz buna dur diyemez miyiz?

Saç Dökülmesini Azaltmak İçin Yapılacaklar:

  1. Saçlarınıza yumuşak davranmaya çalışın: Saçlarınızı boyamaktan ya da ağır kokulu şampuanlar kullanmaktan kaçının. Yumuşak uçlu fırçalar kullanın ve kurutma makinelerini mümkün olduğunca hayatınızdan çıkarın.
  2. Cilt bakımınıza özen gösterin: Kemoterapi etkisiyle saçlarınızın dökülmesi sonucunda saç deriniz hassaslaşır. Saç derinizde kaşınma olabilir veya karıncalanma hissedebilirsiniz. Hafif bir krem kullanarak saç derinize yumuşak ve rahatlatıcı bir masaj yapmayı deneyebilirsiniz.
  3. Uyurken rahat olmaya dikkat edin: Uyurken başınızda yumuşak bir bere veya başörtüsü olursa dökülen saçlarınızı toplamanıza yardımcı olabilir. Bu yöntem saçlarınızın uyurken sürtünmesini azaltır.
  4. Saçlarınızı çevresel faktörlerden koruyun: Atkılar veya şapkalar dostunuz olsun. Bunlar saçlarınızı rüzgârdan koruyacaktır.
  5. Saç derisini soğutma yöntemini deneyin: Soğuk jel kullanarak saç dökülmesini azaltabilirsiniz. Soğutma işlemi kafa derisinin altında bulunan kan damarlarının daralmasını sağlayarak saç köklerine ulaşan ilaç miktarını azaltır.
  6. Bu konu hakkında konuşmaktan kaçınmayın: Saçınızın dökülmesi sizi tedirgin etmesi normaldir. Bu gibi durumlar kadınlar erkeklere göre daha zor gelir. Bu zorlukla başa çıkmak için bir destek grubunda sizinle aynı sorunu yaşayan insanlarla bir araya gelin. Bu kişilerle duygularınızı, hissettiklerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.
  7. Stres yapmamaya özen gösterin: Kanser hastalığına yakalandıktan sonra hemen saçlarınızın döküleceğini düşünerek stres yapmayın. Bu stres ile saçlarınızın dökülmesini daha erkene çekebilirsiniz. Çünkü stres genellikle saç dökülmesi yapar. Bu süreçte stres seviyenizi oldukça minimum düzeyde tutmalısınız.

Protez Saç

Kemoterapi etkisi ile saçlarınız dökülmeye başlayacağından tedavinizin başında protez saç uygulaması kullanabilirsiniz. Doktorunuza “saç protezi” reçetesi yazdırarak sağlık sigortanız ile harcamanın bir kısmını ödemekten kurtulabilirsiniz.

Protez Saç Uygulamaları

Protez saç uygulaması veya diğer bir deyişle yapay saç ekimi çok zor değil. Kadın protez saç uygulamalarında kadınlar istedikleri saç ve boyu tercih edebilirler. Erkek protez saç uygulamalarında da aynı şekilde erkekler de istedikleri saç modelini tercih edebilirler. 

Kaynak:

https://www.newhair.com.tr/kemoterapide-sac-dokulmesi/

https://www.newhair.com.tr/erkek-protez-sac/

https://www.newhair.com.tr/kadin-protez-sac/

 

Paylaş