En İyi Protein Tozu Çeşidi Hangisidir?

0
102

En İyi Protein Tozu Çeşidi Hangisidir?

Protein tozları içerisinde çok fazla çeşitlere ayrılmaya da başlamıştır. Ayrılmaya da devam edecek gibi gözüküyor. Sebepse her birinin belli oranlarının ya da üretim aşamalarının farklı olmasıdır. 

Hal böyleyken de pek çok insanın aklına “en iyi protein tozu nedir” gibi bir soru takılmaktadır. Böyle sorularda ise akla ilk gelmesi gereken nokta da kişisel farklılıklar olması gerekir. Çünkü tek bir protein tozunu genelleyerek “en iyi” statüsüne getirmek de pek doğru olmayacaktır. “Kime göre veya neye göre” sorusu çok daha önemli olmaktadır. 

Bu soruya ise tek bir cevap vermek gerekir ise; işlerinize en çok yarayacağını düşündüğünüz, beslenme düzenlerinize ve tercihlerinize en çok uygun olan protein tozu en iyi protein tozu olmaktadır. Bir çeşidi diğer bir çeşitten üstün kılmak doğru olmayacaktır. 

Protein tozları, hammaddelerine göre ya da işleniş biçimlerine göre türlere ayrılmaktadır. 

Hammaddesine Göre Protein Tozları:

-Whey Protein

– Kazein Protein Tozu

– Et Proteini

– Soya Proteini

İşleniş Biçimlerine Göre Protein Tozları:

Bu alt başlıkta daha da çok işlenişlere göre farklılıklardan bahsediyor olacağız. Dolayısıyla da burada bahsedeceğimiz türlerin her birinde yukarıda bahsettiğimiz farklı hammaddelerden el edilen protein tozları da bulunabilmektedir. Örneğin, izole et proteini de mevcut olmaktadır.

-Kompleks Protein

– İzole Protein

– Hidrolize Protein 

İşleniş biçimlerine göre de protein tozları bu şekilde olmaktadır. 

Günümüzde pek çok insan protein tozu kullanımlarına başvurmaktadır. Artık günümüzde sporcuların yanı sıra pek çok insan da bu tozları kullanmaya başlamıştır. Bu protein tozlarını kullanmadan önce ise en iyi protein tozu hakkında araştırmalar değil de kendilerine göre protein tozu araştırmaları yapılması da daha uygun olacaktır. Bildiğiniz üzere her kişinin farklılıkları bulunabilmektedir. Bu yüzden de protein tozları her insan üzerinde aynı sonucu vermeyecektir. Bunun için de başkasının önerisi üzerine değil de kendi araştırmalarınıza göre kendinize en uygun protein tozunu seçebilirsiniz. 

Protein tozlarının seçiminden sonra da talimatlarına uygun ve düzenli bir şekilde kullanmanız da sizlere daha iyi sonuçlar verecektir. 

Paylaş