Çay Nasıl Demlenir?

0
87

Çay Nasıl Demlenir?

Klasik siyah çaylar, demleme konusunda en basit çeşitlerden birisidir. Türkiye’de en yaygın kullanılan siyah çay için sıcak su, lezzetli bir çay ve bir çaydanlık yeterli. Ancak lezzetli bir çay içmek istiyorsanız, kullandığınız suya kadar dikkat etmeniz önemli. Böylece içimi hoş, kıvamlı ve tavşan kanı bir çay demleyebilirsiniz. 

Çay nasıl demlenir, kriterler neler?

Çay demlenmesi sırasında musluk suyu içeriğindeki kireç nedeniyle lezzeti etkiler. Bu nedenle tatlı su kullanılması lezzeti arttıracaktır. Musluk suyu kullanacak kişiler, bekletilmiş bir suyu da tercih edebilir. Suyun dışında tercih edilecek çayın markası ve çeşidi de önemlidir. Tüm bunlara ek olarak çay demleme sırasında sıcaklığı uzun süre koruyan seramik demlikler le çay demlemek için tüm şartları ideal hale getirebilirsiniz.

Adım Adım Çay Nasıl Demlenir

Çay demlemek için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

  1. Suyu kaynatın.
  2. Su kaynar hale geldiğinde ise demliğe koyduğunuz çayın üzerine dökün. 
  3. Ardından demliğin kapağını kapatarak çayın demlenmesini için bekleyin.
  4. Yaklaşık 10-15 dakika sonra çayı servis yapabilirsiniz. 

Çay demleme üzerine merak edilenler

Çay demlemek isteyenler için tek kişilik çay nasıl demlenir, ne kadar suya ne kadar çay atılır gibi bazı soru işaretleri olabilir. Bu konuda çayın çeşidinin etkili olduğu unutulmamalıdır. Bazı çaylarda dem az çıkabildiği gibi bazılarında çok daha az bir çay ile çok daha koyu çay elde edilebilir.  Genel olarak ise 2 bardak suya 1 çay bardağı çay oranı uygulanmaktadır. 1 çay bardağı çay ile ortalama 7 bardak ideal lezzet çay içilebilir. 

Doğal ve özel harmanlar Köyde.com’da

Köyde.com’da çaylarınızı en lezzetli hale getirecek özel harmanlar sizleri bekliyor. Dilerseniz Çaykur’un klasik siyah Rize çayını dilerseniz de Nadidem Misafir Çayı gibi lezzetli ve doğal çay hemen satın alabilirsiniz. 

Paylaş