BEL AĞRILARININ NEDENLERİ NELERDİR? BEL AĞRILARI İÇİN ÇÖZÜM YOLLARI

0
64

BEL AĞRILARININ NEDENLERİ NELERDİR? BEL AĞRILARI İÇİN ÇÖZÜM YOLLARI

Bel ağrısı ya da tıptaki adıyla lumbago, bel bölgesinde ortaya çıkan her türlü ağrıyı tanımlamak için kullanılan genel bir terimdir. Yetişkinlerin yaklaşık %80’ini etkileyen ve önemli iş gücü kaybına yol açan yaygın bir sağlık sorunu olan bel ağrısı aniden ortaya çıkabileceği gibi donuk hafif bir ağrı da olabilir. Peki bel ağrılarının nedenleri nelerdir? Bel ağrılarını önlemek için neler yapılmalıdır? Bel ağrıları için çözüm yolları nelerdir? Yazımızda bu soruların cevaplarını vereceğiz.

Bel Ağrılarının Nedenleri Nelerdir?

Bel ağrısının birçok nedeni olabilir. Bunlar aşağıdaki gibidir;

Uzun süre masa ve bilgisayar başında çalışmak, uzun süre oturur pozisyonda televizyon izlemek, bel sağlığı açısından uygun olmayan yatak ve koltuk kullanmak, uygunsuz bir pozisyonda ağırlık kaldırmak, sigara kullanımı ve aşırı kilolu olmak, çantaların uygun olmayan pozisyonda taşınması, hareketsiz ve sporsuz yaşam sayabileceğimiz nedenler arasındadır. Mekanik nedenler haricinde çeşitli yaralanma, enfeksiyon ve tümörler, bel fıtığı, disklerde oluşan problemler, kireçlenmeler ve çeşitli eklem rahatsızlıkları bel ağrılarına sebep olmaktadır.

Bel Ağrılarını Önlemek İçin: http://belpad.com/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

Bel Ağrılarını Önlemek İçin Neler Yapılmalıdır?

Günlük hayatta dikkat edeceğimiz birkaç kuralla bel ağrılarını önemli ölçüde önleyebiliriz. Bunlar;

 • Cisim ve obje kaldırılırken vücut cephesi tam olarak dönülmelidir.
 • Uzun süre ayakta kalınmamalıdır ve oturma, ayakta kalma süresi 45 dakikayı geçmemelidir.
 • Oturduğunda beli destekleyen yastıklar kullanılmalıdır.
 • Yerde yapılan işlerde işlerin çömelerek yapılmasına dikkat edilmelidir.
 • Bel bölgesi terli kalmamalı ve soğuktan korunmalıdır.
 • Yatmak için ya da günlük hayatta bilgisayar, tablet ve benzeri aletleri kullanırken ortopedik ürünler kullanılmalıdır. (Belpad Ürünlerine Göz Atmak İçin: http://belpad.com/ )
 • Yan pozisyonda öne doğru bükülerek bacaklar karına doğru çekilip yatmak en uygun pozisyondur.
 • Ayrıca beli zorlamayacak şekilde düzenli esneme egzersizleri yapılabilir.
 • Günlük hayatta bu şekilde birkaç duruma dikkat ederek bel ağrılarının önüne önemli ölçüde geçebilirsiniz.

Bel Ağrıları İçin Çözüm Yolları

Bel ağrısı, ağrı çeken kişinin işini ve kişisel yaşamını önemli ölçüde etkileyebilen yaygın bir sağlık sorunudur. Bu nedenle, birçok insan bel ağrısı için çözüm yolu aramaktadır. Doktorunuza danışarak uygulayabileceğiniz, bel ağrıları için çeşitli çözüm yollarını aşağıdaki gibidir;

 • Evinizde düzenli olarak yapabileceğiniz çeşitli egzersizlerin yanında kısa bir yürüyüş, yoga, yüzme ve hafif derecede başka bir sportif aktivite bel ağrınızı hafifletmenize yardımcı olabilir.
 • Egzersizin yanında ayak parmaklarını dokunma, kobra duruşu ve çocuk duruşu gibi çeşitli germe hareketleri de bel ağrınızı ciddi ölçüde hafifletebilir.
 • Sıcak ve soğuk uygulama bel ağrılarından kurtulmak için en etkili yollardan biridir. Evde havluya buz sararak daha sonrasında da cildi yakmayacak şekilde ısıtarak bu uygulamaları yapabilirsiniz.
 • Omurga ve bel sağlığı için yüksek topuklu ayakkabılardan kaçınarak düşük topuklu ayakkabılar giymeniz tavsiye edilir.
 • Çalışma alanı omurga ve bel sağlığını korumak için ergonomik tasarlanmalıdır. Böylece kişi bilgisayar, telefon, tablet vs. kullanırken kambur oturmak zorunda kalmaz. 

Belpad ergonomi konusunda ayarlanabilir uzaktan çalışma ve dinlenme minderinin tasarımı itibariyle, kişilerin otururken duruş bozukluğuna bağlı ağrılarını ve yaralanma risklerini azaltmak için son derece faydalı bir ürün olduğu görülmektedir.

Paylaş