En Etkili Duruş Bozukluğu Egzersizleri

0
58

En Etkili Duruş Bozukluğu Egzersizleri

Günümüzde teknolojinin gelişmesiyle birlikte insanlar isteyerek ya da istemeyerek de olsa hareketsiz bir yaşam tarzı benimsemeye başlamıştır. Böyle bir yaşam tarzının benimsenmesinin sonucunda ise çeşitli rahatsızlıklar daha çok görülmeye başlamıştır. Daha çok görülmeye başlayan rahatsızlıkların başında ise duruş bozuklukları gelmektedir.

Duruş bozuklukları, oturma, kalkma, yürüme gibi fiziksel faaliyetler sırasında bel,bacaklar ve kolların dengeli bir duruş sağlayamaması durumudur. Çoğunlukla çocukluk döneminde kazanılmış olan yanlış oturma, yanlış çalışma ve uyuma alışkanlıkları; kazalar, yaralanmalar ve düşmeler, aşırı kilo, stresli ortamda çalışma veya bulunma sonucu ortaya çıkar. Bunların dışında doğuştan ya da sonradan oluşan yapısal bozukluklar da duruş bozukluklarına yol açmaktadır.

İlginizi Çekebilir: Duruş Bozuklukları Nelerdir?

Duruş bozukluklarından kaynaklanan ağrıların giderilmesi için karın ve sırt kaslarının kuvvetlendirilmesi gerekmektedir. Doktor tavsiyesiyle düzenli egzersiz mutlaka yapılmalıdır. Şimdi sizler için en etkili duruş bozukluğu egzersizlerine örnekler vereceğiz.

Duruş Bozukluğu Egzersizleri

Ayakta öne eğilme: Omurga, diz arkası ve uyluk kaslarının açılmasını sağlar. 

Cat Cow: Özellikle kamburluk sıkıntısı çeken kişilerin uyguladığı bu egzersiz türü, omurga kaslarının uzamasına yardımcı olur. 

Çocuk Duruşu (Child’s Pose): Omurga ve diz arkasındaki kasların uzamasını sağlar.

Kobra Pozu: Omurilik ile ilgili kambur duruşlara iyi gelen, yoga ile bilinen bir pozdur.

Sfinks Pozu: Yine yoga ile bilinen bir omurilik dostu bir pozdur. Kobra pozuna benzer fakat daha az yorucudur.

Göğüs Açma Egzersizi: Chest Opener olarak da bilinir. Göğüs kaslarının ve bel kaslarının çalışmasını sağlar.

High Plank-Side Plank: Şınav pozisyonunda en tepede kalma olarak tanımlanabilir. Sırt ve bel düz bir şekilde tutulmaya çalışılır. Side plank ise tek kolun dirseğinden kırıp yan şekilde durulan bir egzersizdir. Bu iki egzersiz bel, bacak, sırt ve kol kaslarını çalıştırır.

Thoracic Spine Rotation: Zorlayıcı bir hareket olarak bilinir. Yan yatıp, bacaklarınızı kendinize doğru çekmeniz gerekiyor. Kollarını başının hizasında önde birleştir ve üstteki kolunu diğer tarafa doğru, vücudunun üst kısmıyla birlikte uzat ve esne. Derin nefes al ve ver. Sonrasında ilk pozisyona geri dön. Bu hareketi 10 kere tekrarla ve son diğer tarafa dön ve ters şekilde aynı sayıda tekrar et.

Duruş Bozukluklarını Engelleyen Ergonomik Belpad Minderleri İncelemek İçin Tıklayınız

Duruş bozukluğu egzersizleri için örnekler daha da çoğaltılabilir. Fakat son zamanlarda sık sık ‘‘Şınav çekmek postürü düzeltir mi?’’ sorusu sorulmaktadır. Bu soruya cevap verecek olursak, evet şınav çekmek etkili bir duruş bozukluğu egzersizidir. Sırt, bel, omuz ve boyun bölgelerini çalıştırdığı için şınav çekmek, postürü etkileyen kasların güçlenmesine yardım eder. Bu da dik pozisyonda dururken vücudun daha rahat etmesini ve zorlanmamasını sağlar.

Bu yazımızda sizler için en etkili duruş bozukluğu egzersizlerine örnekler verdik. Eğer sizde duruş bozuklukları hakkında daha fazla bilgi almak istiyorsanız, https://belpad.com/ linki ile sitemize uğrayabilir ve bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Paylaş