SEZARYAN DOĞUM HAKKINDA BİLMENİZ GEREKEN ŞEYLER

0
29

SEZARYAN DOĞUM HAKKINDA BİLMENİZ GEREKEN ŞEYLER

Bebekler dünyaya gelirken en çok dikkat edilen nokta anne sağlığını ve bebek sağlığını korumaktır. Bu nedenle doktorlar, gebelik döneminden doğum anına kadar anneyi ve bebeği kontrol altında tutar. Doğum kararı verilirken doğumun nasıl gerçekleşeceğini de doktorlar belirler. Doğum yapacak kişiler, onlara anlatılan kötü doğum deneyimlerinden etkilenerek sezaryen doğuma yönelebilir. Ancak bu durumda karar verecek kişi doktordur. 

Sezaryen doğum düşünen kişilerin aklına takılan pek çok soru olabilir; sezaryen doğum nedir, sezaryen dikişleri ne zaman iyileşir, sezaryen hangi haftada yapılır, sezaryenden sonra anne sütü ne zaman gelir, sezaryen doğumdan sonra ilişkiye ne zaman girilir, sezaryen doğum ne kadar sürer gibi pek çok soru anne adaylarının aklını kurcalar. Biz de sizler için sezaryen doğum hakkında bilmeniz gereken şeyleri sizlerle paylaşacağız. İşte sezaryen doğum hakkında bilmeniz gereken şeyler!

Sezaryen Doğum Nedir?

Sezaryen doğum, önceden planlanarak veya normal doğum sırasında işler ters gittiğinde başvurulan bir doğum yöntemi olarak karşımıza çıkmaktadır. Sezaryen doğum, bebeğin cerrahi yolla dünyaya gelmesi yöntemidir. Bebeğin annenin karnında ve rahimde yapılan insizyon yoluyla alınmasıdır. Her ne kadar planlanarak yapılabilse de sezaryen doğum genellikle vajinal doğumun bebeğin veya annenin sağlığını riske attığı düşünüldüğü durumlarda yapılır. 

Sezaryen Doğum Ne Kadar Sürer?

Sezaryen doğumu gerçekleştiren kadın doğum doktorlarıdır. Doktorlar sezaryen doğum öncesinde anneyi ameliyata hazırlar. Sezaryen doğum genellikle 30 ile 40 dakika arasında sürmektedir. Tabi ki bu süre annenin durumuna bebeğin durumuna bağlı olarak değişebilmektedir.

Sezaryen Doğum Belirtileri Nelerdir?

Sezaryen doğum yapacak kişilerde genellikle gebeliğin 37. Haftaya kadar ilerlemesi beklenir. 37. Haftadan sonra sezaryen doğum gerçekleştirilebilir ancak en ideal olan sezaryen doğum, 39. Haftadan sonra gerçekleştirilecek olan doğumlardır. Bu bebeklerin daha sağlıklı dünyaya gelmeleri açısından son derece önemlidir. Sezaryen doğum belirtileri her zaman net şekilde gözlenmeyebilir. Kasılmalar ile başlayan doğum belirtileri, kanama, suyun gelmesi şeklinde sıralanabilir.

Sezaryen Doğum Dikiş Yarası Ne Zaman İyileşir?

Sezaryen doğum sonrasında annelerin aklını kurcalayan sorular içerisinde sezaryen iç dikişleri ne zaman iyileşir ve sezaryen dikişleri ne zaman iyileşir soruları yer alır. Sezaryen doğumundan sonra 6 hafta içinde yara izlerinin azalması beklenir. Bu süreçte iç dokular ve rahim kasları kendilerini toparlayarak döner. Sezaryen dikişlerin en hızlı şekilde iyileşmesi için dikkat edilmesi gereken noktaların başında annenin sağlıklı beslenmesi yer alır. Anne bol bol protein almalı, su tüketmeye özen göstermelidir. Bunlara ek olarak hamileyken cildin kolajen ve elastan üretiminin arttırılmasını sağlamak yara izinin daha hızlı iyileşmesi konusunda destekleyici olacaktır. 

Sezaryen Sonrası Ne Zaman İlişkiye Girilir?


Sezaryen doğumdan sonra ilişkiye ne zaman girilir, sorusunun cevabına gelecek olursak sezaryen doğum yapan kadının cinsel hayatına devam edebilmesi için en az 30 ile 45 gün geçmesi beklenir. Çiftler için özellikle annenin sağlığı için en uygun olacak zaman bu sürenin geçmesi olacaktır. Çünkü anne lohusalık döneminde kendini ve vücudunu toparlayabilmesi için belli bir zamana ihtiyaç duyar. 

Bazı çiftler ise 30 40 gün beklemek istemez ve daha kısa sürede cinsel ilişkiye girmek isterler. Bu durumda olan çiftler de cinsel birliktelik yaşayabilir. Yani bu durumun anneye herhangi bir zararı olmamaktadır. Yani cinsel ilişki yaşamak çiftlerin isteğine bağlı olarak değişebilir. Ancak uzmanlar tarafından çiftlerin sezaryen doğumun sonrasında bir kaç hafta boyunca cinsel ilişkiye girmemeleri önerilir.

Sezaryen doğum hakkında detaylı açıklamalara yer verdik. Keyifli okumalar dileriz.

İlginizi Çekebilir: Normal Doğumun Önemli Avantajları

Paylaş