Siyah Nokta Nedir? Ciltte Siyah Nokta Neden Olur?

0
31

Siyah Nokta Nedir? Ciltte Siyah Nokta Neden Olur?

Cildin aşırı yağlanması ve gözeneklerin tıkanması sonucu oluşan küçük komedonlara siyah nokta denir. Siyah nokta yüz ve vücudun farklı bölgelerinde meydana gelir. Günümüzde en sık karşılaşılan cilt problemleri arasında yer almaktadır.  Siyah noktanın en sık gözlemlendiği bölge burun bölgesidir. 

Siyah noktalar, sivilceler gibi iltihap dolu olmadığı için herhangi bir ağrı ya da acı hissi yaratmaz. Siyah rengi ile cilt yüzeyinde kolayca fark edilmektedir. Peki siyah noktalar nasıl geçer diyorsanız gelin birlikte inceleyelim.

Siyah nokta temizleme yöntemleri arasında;

  • Düzenli cilt temizliği
  • Siyah nokta bandı
  • Siyah nokta temizleme aleti
  • Siyah nokta kremi
  • Siyah nokta maskesi

Siyah noktanın en sık görüldüğü cilt tipi karma ve yağlı ciltlerdir. Ancak normal ve kuru ciltlerde de zaman zaman gözlemlenebilmektedir. Siyah nokta problemi yaşayan ciltler arındırıcı etkili yüz temizleme jeli ile cildini temizlemeli. Ardından siyah nokta karşıtı tonik uygulanmalıdır. Siyah nokta ve gözenek problemi yaşıyorsanız gözenek sıkılaştırıcı bakım kremi tercih edebilirsiniz. Ciltteki fazla sebum (yağ) emerek siyah noktaları giderir ve gözeneklerin sıkılaşmasına yardımcı olur. Günlük temizliğin yanı sıra hatalık olarak da cilt siyah nokta maskesi ile arındırılmalıdır. Bu süreçte siyah nokta sıkma işlemi kesinlikle yapılmamalıdır. Sıkma işlemi yerine son zamanların en popüler ürünleri arasında yer alan siyah nokta temizleme aleti tercih edebilirsiniz. Etkili bir sonuç içi duştan sonra temiz cilde uygulanmalıdır. Uygulama esnasında cilde zarar vermemek son derece önem taşır. Sizde siyah nokta problemi yaşayanlardansanız, temizleme jeli, tonik, yüz serumu, cilt bakım maskesi ve daha fazla ürün seçeneğini Dermokozmetika’da bulabilir, dilediğiniz ürüne uygun fiyat, hızlı kargo ve kapıda ödeme imkanıyla tek tıkla hemen sahip olabilirsiniz.

Paylaş