Sağlıklı ve Fit Kalmanın Yolu Bu Besinlerden Geçiyor!

0
13

Sağlıklı ve Fit Kalmanın Yolu Bu Besinlerden Geçiyor!

gebelik_obezitesi

Modern dünyanın getirdiği koşuşturmalar ve vakit kıtlığı beslenmemizi geri plana atmamıza neden oluyor. Bu yüzden de sağlıklı ve dengeli beslenmek yerine hızlı bir şekilde tüketebildiğimiz gıdalara yöneliyoruz. Ancak bu gıdalar sağlımıza zarar vermekle kalmıyor aynı zamanda oldukça yüksek kalori içerdiği için dış görünümümüze de etki ediyor. Bu içeriğimizde sağlıklı ve fit bir vücut için tüketebileceğiniz besinlerden bahsettik.

Vücudunuzun fit ve sağlıklı kalmasını sağlayacak olan besinler bunlardı. Tabii ki de bunların dışında onlarca farklı besin ve bu besinlerle yapabileceğiniz yemek bulunuyor. Ancak ne yazık ki hepsini buraya sığdırabilmemiz mümkün değil. Ancak tüm bunlara ek olarak bağ dokusunu güçlendirmek ve vücut bütünlüğünü korumak için son zamanların en çok tercih edilen kolajen takviyesi gıdalarını da kullanabilirsiniz. 

Tek tek araştırma yapmak yerine derlemiş olduğumuz içerikler sayesinde vakit kaybetmeden en doğru bilgilere ulaşabilmeniz mümkün. Sağlıklı ve fit kalmak için gereken spor faaliyetlerini de barındıran içeriklere ulaşmak için “neoldu.com” adlı siteyi ziyaret edebilirsiniz.

İşte sağlıklı ve fit kalmanızı destekleyecek 10 besin önerisi…

1. Yumurta

Dünyadaki en besleyici yiyecekler arasında yer alan yumurta kahvaltılarımızın vazgeçilmezidir. Sağlıklı ve fit kalmak için mutlaka beslenme programımıza eklememiz gereken bu besin, yapılan araştırmalara göre kolesterol açısından da herhangi bir problem yaşatmamaktadır. Yüksek protein içeriğiyle ihtiyaç duyduğumuz bileşenleri kolayca sağlayan yumurtanın oldukça sağlıklı bir yiyecek olduğunu söyleyebiliriz.

2. Yulaf

Fit kalmak isteyen kişilerin mutlaka tüketmesi gereken yulaf, inanılmaz derecede sağlıklı ve düşük kalorili bir besindir. İçeriğinde barındırdığı bileşenler sayesinde vücudumuza çok sayıda fayda sağlayan besin, günlük vitamin, mineral ve protein ihtiyacımızı karşılamaktadır. Çoğu yemeğin içerisine katılabilen yulafı ister kahvaltıda ister farklı bir yemekte tüketebilirsiniz.

3. Brokoli

En sağlıklı sebze olan brokoli, çiğ olarak tüketilebildiği gibi pişmiş olarak da yenilebilmektedir. Diğer sebzelere göre çok daha fazla vitamin ve mineral içeren brokoli, bu sayede sinir sistemimizden sindirime kadar birçok olumlu etkiye sahiptir. Ayrıca kansere karşı da iyi bir koruyucu olan brokolinin mükemmel bir lif, K ve C vitamini olduğunu belirtelim. Özellikle soğuk kış aylarında mikroplara açık hale gelen bağışıklığınızı korumak ve metabolizmayı dirençli hale getirmek için C Vitamini takviyesi alabileceğinizi de hatırlatmak isteriz.

4. Mercimek

Baklagiller arasında en sağlıklı besinlerden birisi olan mercimek, lif bakımından zengin olmasının yanı sıra oldukça iyi bir bitkisel protein kaynağıdır. Bu yüzden de mercimekle yapılmış yemekleri mutlaka beslenme programımıza dahil etmemiz gerekiyor. Farklı çeşitleri olan mercimek vücudumuza sağladığı faydalarıyla ise diyetisyenlerin ve doktorların en çok önerdiği baklagil olmayı başarıyor.

5. Sardalya

Hiç şüphe yok ki deniz ürünleri oldukça besleyici ve sağlıklı besinlerdir. Sardalya ise yiyebileceğiniz en besleyici deniz ürünleri arasında yer alıyor. Vücudunuzun ihtiyaç duyduğu birçok besin maddesini karşılayabilmesiyle öne çıkan balık türü, kolay pişirimi sayesinde ise çok fazla vaktinizin olmadığı durumlarda bile tüketilebiliyor. 

6. Yoğurt

Sağlıklı ve fit bir vücut için her gün tüketilmesi gereken besinlerden olan yoğurt, probiyotik bakımından oldukça zengin içeriğe sahiptir. Bu sayede vücudumuzun gelişimi açısından büyük önem taşımaktadır. Bağışıklığı güçlendirici etkisi ile beraberinde besin tüketiminizi süt ve süt ürünlerine ek olarak multivitamin takviyesi ile ekstra destekleyebilirsiniz. Beraberinde süt ile aynı sağlık etkilerinin çoğunluğuna sahip olması sayesinde çok daha fazla kişinin tercih ettiği yoğurt, vitamin açısından zengin formülüyle organlarımızın çok daha iyi çalışmasını sağlıyor.

7. Badem 

Ara öğünlerde tüketebileceğimiz en iyi kuruyemişlerden birisi olan badem, metabolizmanın çalışmasına destek olması sayesinde kilo vermenize fayda sağlayacaktır. Antioksidan, lif, magnezyum ve E vitamini bakımından zengin içeriğe sahip olan badem, bu sayede vücudumuzun daha sağlıklı kalmasına yardımcı oluyor. Ayrıca bademin düzenli olarak tüketildiğinde kolesterol gibi kötü hastalıkların oluşmasını engelleyeceğini söyleyelim.

8. Portakal

C vitamini bakımından zengin olması sayesinde vücudumuzun daha sağlıklı olmasını sağlayan portakal, mevsiminde tüketildiği takdirde büyük faydalara sahiptir. Güçlü bir antioksidan olmasıyla vücudunuzun fit görünmesine destek olan besin, bağışıklık sisteminizi güçlendirerek sizi hastalıklara karşı korumaktadır. 

9. Elma Sirkesi

Gün içerisinde yediğimiz yemeklerin içerisine katarak faydalarından yararlanabildiğimiz elma sirkesi, vücudumuzun hem sağlıklı hem de fit kalmasına yardımcı olan bir besindir. Bağışıklık sistemini korumasının yanı sıra, kan şekerini düşüren ve kalp sağlığını destekleyen besin, günün her saatinde tüketilebilmesi sayesinde öne çıkmaktadır.

10. Sızma Zeytinyağı

Yüksek oranda E vitamini içermesi sayesinde cildimizin daha sağlıklı görünmesine yardımcı olan sızma zeytinyağı, yemeklerimizin içinde bulunması gereken besinlerden birisidir. Tüketebileceğiniz en sağlıklı bitkisel yağlardan biri olan bu besin, tekli doymamış yağlar içermesi sayesinde kalp sağlına da iyi gelmektedir. Ayrıca sızma zeytinyağının yüksek miktarlarda antioksidan içerdiğini de söyleyelim.

Paylaş